Атмосфера Землі посилює здатність до самоочищення

Uncategorized

Нове дослідження, опубліковане в Nature Communications, виявило, що атмосфера Землі посилила свою здатність до самоочищення, що впливає на видалення парникових газів, зокрема метану, і, відповідно, на глобальний клімат.

Науковці з Національного інституту дослідження води та атмосфери Нової Зеландії (NIWA) спільно з міжнародними колегами провели унікальне 33-річне спостереження за гідроксильним радикалом (OH), який є основним окиснювачем атмосфери. Використовуючи дані з Антарктиди та Нової Зеландії, дослідники відстежили концентрацію рідкісного ізотопу монооксиду вуглецю, який дозволяє оцінити рівень OH.

«Гідроксил — це крихітний хімічний поглинач… він реагує зі шкідливими газами, включаючи чадний газ і метан, що є ключовим для якості повітря», — пояснює атмосферний науковець Сільвія Нікол.

З 1997 року рівень OH у Південній півкулі постійно зростав, що призвело до швидшого руйнування метану та інших забруднювачів. Дослідники встановили, що підвищення концентрації гідроксилу пов’язане з діяльністю людини, зокрема з викидами оксидів азоту (NO?), які утворюються під час промислового спалювання, роботи транспорту та природних явищ, таких як блискавки та лісові пожежі. Водночас глобальне потепління сприяє зростанню вмісту водяної пари, що також стимулює утворення OH.

Хоча зростання рівня OH допомогло зменшити вплив метану на зміну клімату, дослідники попереджають, що ситуація може змінитися. Якщо рівень метану продовжить зростати, а зміни в атмосфері впливатимуть на баланс гідроксилу, ефективність природного очищення повітря може знизитися. «Усі чотири фактори — оксиди азоту, озон, глобальне потепління та метан — демонструють тенденції, спричинені діяльністю людини», — підкреслює доктор Олаф Моргенштерн. Це означає, що подальші зміни в хімічному складі атмосфери безпосередньо залежать від екологічної політики та заходів щодо зменшення антропогенних викидів.

#Атмосфера #Землі #посилює #здатність #до #самоочищення

Source link

Оцініть статтю