романтичний подарунок до Дня закоханих

Uncategorized

Напередодні Дня святого Валентина астрономи NASA представили унікальне зображення туманності Doradus, що нагадує квітучий букет зірок, створене шляхом накладання даних із кількох телескопів.

Туманність Doradus або Tarantuka у Великій Магеллановій хмарі.Джерело: https://phys.org/

Туманність Doradus, або Тарантул, розташована у Великій Магеллановій Хмарі, за 160 000 світлових років від Землі, і є однією з найактивніших зон зореутворення у найближчому космосі. Вона містить величезні запаси міжзоряного газу, що слугує “паливом” для народження нових світил, які формуються там уже понад 25 мільйонів років. «Це найбільш плідний зоряний “розплідник” у місцевій групі галактик», — зазначають вчені NASA. Спостереження показали, що у цьому регіоні космосу масивні зірки, народжені лише кілька мільйонів років тому, випромінюють потужні зоряні вітри, які формують дуги, стовпи та бульбашки газу.

На знімку представлено вражаюче зображення великої області космосу, де протягом останніх 10 мільйонів років безперервно формуються зірки. У центрі цього складного ландшафту з яскравих різнокольорових газових хмар знаходиться залишок наднової відомий як 30 Doradus B.

Для створення цього зображення використовувалися дані з різних спектральних діапазонів: рентгенівські знімки від обсерваторії Чандра (позначені синім і зеленим), оптичні зображення з Габбла (жовті), а радіохвильові сигнали отримані ґратчастим телескопом Атакама в Чилі (помаранчеві). Особливий інтерес викликає 30 Doradus B – залишок наднової, що розташований у центральній частині туманності, оточений газовими хмарами, які світяться під впливом високоенергетичного випромінювання.

Велика Магелланова хмара. Джерело: https://wikipedia/commons/

Внаслідок 23-денної безперервної серії спостережень телескопом “Чандра” було виявлено 3615 джерел рентгенівського випромінювання, що включають подвійні зоряні системи, молоді масивні світила та гарячий газ, який утворюється через вибухи наднових. У центрі туманності знаходяться наймолодші та наймасивніші зірки, відомі астрономам, вік яких не перевищує двох мільйонів років. «Наше Сонце у тисячу разів старше цих світил», — наголошують дослідники. Туманність Doradus залишається унікальною лабораторією для вивчення процесів народження зірок, допомагаючи вченим розгадати таємниці еволюції галактик.

#романтичний #подарунок #до #Дня #закоханих

Source link

Оцініть статтю