У Антарктиді виявили предка качок і гусей із часів динозаврів

Uncategorized

Вчені зробили визначне відкриття в Антарктиді, виявивши найдавнішого сучасного птаха, який жив 69 мільйонів років тому, що дає нове уявлення про еволюцію птахів і їхню адаптацію до глобальних змін.

Пізньокрейдяний сучасний (вінценосний) птах, Vegavis iaai, пірнає за рибою на мілководді океану біля узбережжя Антарктичного півострова, а компанію йому складають амоніти і плезіозаври. Фото: Mark Witton, 2025

Дослідження, опубліковане в Nature, описує скам’янілий череп Vegavis iaai — раннього родича качок і гусей, знайденого на острові Вега. Відкриття доводить, що сучасні птахи з’явилися ще до крейдово-палеогенового вимирання, коли астероїд знищив динозаврів. “Ця нова скам’янілість допоможе вирішити суперечки щодо еволюційного положення Vegavis“, — зазначає провідний автор дослідження Крістофер Торрес. Череп має довгий загострений дзьоб і унікальну форму мозку, що підтверджує його спорідненість із сучасними водоплавними птахами.

Аналіз показав, що Vegavis iaai мав потужні щелепні м’язи та використовував ноги для підводного полювання, що наближало його до сучасних поганок і гагар. Це свідчить про ранню диверсифікацію водоплавних птахів ще до катастрофічного вимирання.

“Антарктида може розповісти нам багато про перші етапи еволюції сучасних птахів”, — зазначає співавтор дослідження Патрік О’Коннор.

Цифрова реконструкція пізньокрейдового (~69 млн років) вінценосного птаха Vegavis iaai, виконана за допомогою мікрокомп’ютерної томографії з високою роздільною здатністю скам’янілостей, знайдених на острові Вега, Антарктичний півострів. Авторство: Joseph Groenke (Ohio University) and Christopher Torres (University of the Pacific), 2025

Це відкриття змінює уявлення про те, де і як розвивалися сучасні птахи, адже більшість скам’янілостей пізньокрейдяних птахів містять примітивні риси, такі як зуби або довгі хвости. В Антарктиді ж еволюційні процеси могли відбуватися по-іншому, сприяючи виживанню птахів, схожих на сучасних.

“Антарктида є останнім рубежем для розуміння життя в епоху динозаврів”, — підкреслює вчений Метью Ламана.

Пара Vegavis iaai, найдавніших відомих сучасних птахів 69 мільйонів років тому, полює на рибу та інших тварин у пізньокрейдяному океані біля узбережжя Антарктичного півострова. Фото: Andrew McAfee (Carnegie Museum of Natural History), 2025.

Знахідка Vegavis iaai підтверджує, що Антарктида могла слугувати притулком для перших сучасних птахів, забезпечуючи сприятливий клімат для їх еволюції. Це дослідження також демонструє важливість міжнародних наукових експедицій та підготовки нового покоління вчених, здатних розкривати давні загадки нашої планети.

#Антарктиді #виявили #предка #качок #гусей #із #часів #динозаврів

Source link

Оцініть статтю