На перший погляд, поява в нашому житті смартфонів з доступом до терабайтів інформації має поступово знищити культуру читання друкованих видань. Але всупереч цьому книги у класичному виконанні продовжують існувати. І ось що дивно: саме в останні десятиліття було споруджено неймовірні місця для їхнього зберігання
У нашому матеріалі ми зібрали 6 найнезвичайніших бібліотек світу. Ці місця варто відвідати, навіть якщо ви не належите до великих шанувальників читання.
№1. Книги верхи на верблюдах
Місце розташування: Кенія, регіон Гарісса.
У Кенії зовсім недалеко від кордону із Сомалі гарячими пісками пересувається єдиний у світі «верблюжий книгомобіль». Населеність регіону Гарісса становить близько 68 тисяч осіб. На жаль, лише 15% людей знають грамоту. Якщо вам знадобляться папір та олівці, знайти їх тут буде дуже непросто.
Зате з верблюдами справи просто чудові. Ці тварини є абсолютно звичними для кожного жителя з ранніх років. Але коли з’являється корабель пустелі кенійської Національної бібліотечної служби, він викликає справжній ажіотаж. Справа в тому, що на своїх спинах верблюди перевозять рідкісний та цінний у цих місцях товар — книги.
Бібліотека на верблюдах почала працювати 1996 року. Така ідея виникла через бажання проводити освітню діяльність серед населення. Але Гарісса настільки віддалений регіон країни, що іншого способу доставляти книги не знайшлося. Місцеві території недосяжні навіть для позашляховиків.
Верблюжа доставка книг відбувається чотири рази на тиждень. У службі «працює» 12 тварин, яких супроводжують бібліотекарі. Один верблюд переносить до п’ятисот книг, написаних офіційними мовами країни — англійською та суахілі. Також є книги сомалійською.
Як дізнатися, яка тварина просто гуляє, а яка доставляє книги? На верблюдах із бібліотекою з двох боків красуються помітні таблички з абревіатурою служби KNLS.
Раніше ми писали, що Visa та інші інвестори зосередили увагу на розвитку FinTech в Африці. Чому це відбувається?
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ТОП-10 книг про фінанси та товарно-грошові відносини на зимові канікули
№2. Мініатюрна бібліотека у дереві
Місце розташування: США, штат Айдахо, Кер-д’Ален.
Біля будинку бібліотекарки Шаралі Армітідж Ховард зростала тополя, якій було понад сто років. Коли дерево від старості почало руйнуватися, Шаралі вирішила, що хоче перетворити величезний пень на сховище для книг. Вона самостійно спроєктувала міні-приміщення для бібліотеки. Жінка передбачила все потрібне для функціонування її проєкту. У бібліотеці є дах, двері, полиці для книг, електрика та опалення.
Тепер мініатюрна бібліотека у стовбурі зрізаної тополі включена до складу Little Free Libraries. Це некомерційна організація, яка налічує близько 75 тисяч таких бібліотек. Діяльність компанії полягає у безкоштовному обміні книгами між читачами. Працює це за принципом «візьми книгу, поділися книгою».
№3. Плавуча бібліотека
Місце розташування: Норвегія, Hodalann-Mere-og-Romsdal.
Скандинавські країни, включаючи Норвегію, населяють одні з найбільш читаючих людей у світі. Особливість регіону — віддаленість та важкодоступність поселень. Великі бібліотеки у таких місцях — це рідкість, тому що їх важко облаштувати. Причина у ландшафті узбережжя, порізаного фіордами.
Сфера транспортної логістики розвивається досить повільно, тому доставляти книги до віддалених куточків країни — складно та затратно. Але норвезькі любителі книг виявили кмітливість і вигадали спосіб використовувати воду, яка їх оточує, собі на благо. Вони створили бібліотеки на кораблях bokbåten.
Одна з найвідоміших плавучих бібліотек— bokbåten Epos була облаштована понад 60 років тому у 1963 році. Корабель із шістьма тисячами книг на борту курсує вздовж західного узбережжя Норвегії. Плавуча бібліотека розвозить книги по 250 маленьких селищах, розташованих у поглибленнях фіордів.
Також судно використовують для проведення дитячих свят. Окрім команди, на кораблі працюють бібліотекарі та аніматори. Бібліотека діє у період вересень-квітень. Влітку корабель використовують як пором.
Нагадаємо, що Білл Гейтс порекомендував 5 відмінних книг на літо.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Про мотивацію, біткоїн, багате мислення та успішне інвестування: Топ-12 книг з фінансової грамотності
№4. Скеля, яка охороняє книги
Місце розташування: Колумбія, Медельїн.
Колумбійське місто Медельїн відоме у світі як батьківщина наркокартелів. Його навіть називають кокаїновою столицею. Не найкраща репутація, погодьтеся. На початку двохтисячних це місце було у списку найнебезпечніших у Колумбії. Місцеві жителі сильно страждали від такого стану справ. Щоб покращити репутацію, було прийнято реалізувати кілька проєктів, покликаних відродити культуру та освіту.
Одним із проєктів стала бібліотека Parque España. Для обладнання будівлі у 2007 році обрали схил гори у районі Санто-Домінго на північному заході Медельїну. Раніше це місце було перетином наркокартельних маршрутів — одним із найнебезпечніших місць Латинської Америки. Ще наприкінці двадцятого століття мешканцям заборонялося перебувати на вулиці після п’ятої вечора, оскільки в нічний час панували наркодилери.
Сьогодні ситуація кардинально змінилася. Колись небезпечні райони приймають цифрових кочівників, яких приваблює жаркий клімат та розвинена інфраструктура. Стильні кафе та зручні коворкінги в оточенні неймовірних Анд — що може бути краще?
Привабливість бібліотеки Parque España полягає в оригінальному зовнішньому вигляді, що нагадує Стоунхендж. Сховище складається з трьох будівель, з’єднаних між собою та оброблених натуральним каменем. Окрім бібліотеки, у будинках знаходяться аудиторії для студентів, інтерактивні класи.
2008 року неординарна бібліотека-скеля була відзначена нагородою «Кращий архітектурний проєкт року» на бієнале архітектури та міського дизайну, що проходив у Лісабоні. Дорога до бібліотеки — ще та пригода, оскільки дістатися до сховища книг можна лише канатною дорогою.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Список літератури від СЕО Binance Чанпен Чжао: 10 книг, які варто прочитати
№5. П’ятиповерхова бібліотека «Око Біньхая»
Місце розташування: Китай, Тяньцзинь.
Унікальне поєднання сучасної архітектури зі старовинними монастирями — саме так можна охарактеризувати місто Тяньцзінь, розташоване у північно-східній області Китаю. Мегаполіс знаходиться за сто кілометрів від Пекіна і займає 4 місце за населеністю.
Однією з найбільш відвідуваних визначних пам’яток міста є величезна бібліотека, площею 33 700 м². Книжкові полиці займають 5 поверхів та вміщують 1,2 млн книг. Крім цього, в будівлі розташовуються зали для конференцій, комп’ютерні класи та ін.
Назву «Око Біньхая» вибрано не просто так. Справа в тому, що будівля має форму гігантського ока, одягненого у скляний фасад. Хвилясті полиці для книг формують лінії повік. У центрі п’ятиповерхової будівлі розміщено сферичну аудиторію — «зіницю очного яблука».
Будівлю спроєктували та звели за рекордні три роки. Відкриття відбулося у жовтні 2017 року. Першого тижня п’ятиповерхову бібліотеку «Око Біньхая» відвідало близько десяти тисяч людей щодня.
№6. Книга та гамак: ідеальне поєднання
Місце розташування: Африка, Муйінга.
Будувати щось у пустелі Африки — завдання не з простих. Тим більше, якщо ти маєш обмежений бюджет. Але бельгійська група ентузіастів із студії BC Architects не злякалася таких складних обставин і побудувала незвичайну бібліотеку Муйінга при школі глухонімих дітей. При цьому команда витратила на всі роботи менше ніж два роки.
Основне орієнтування архітекторів було на економічну та соціальну специфіку регіону. Спочатку було проведено аналіз ресурсів села. Після досліджень складу ґрунту було прийнято рішення створювати блоки із суміші землі, глини та соломи.
Крім цього, для будівництва використовувалися всі доступні природні ресурси регіону. Дах, підлога та меблі в бібліотеці виготовлені з евкаліпта. Бамбук підійшов для виготовлення елементів декору та світильників. Атмосфера в бібліотеці наповнена традиціями місцевого населення.
Головна особливість сховища — гамак, що утворює другий ярус. Канати для нього плелися з агави, яку широко використовують африканці у своєму ремеслі. Відвідувачі бібліотеки, а особливо діти, із задоволенням відпочивають на величезному гамаку з книгою в руках.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Правило 5 годин: у чому секрет успіху Білла Гейтса, Марка Цукерберга та Ілона Маска
Найкращі книги з інвестування від професіоналів фінансової галузі
На краю світу: фотодобірка найсамотніших банкоматів у світі
Prompt
#Незвичайні #бібліотеки #світу #найбільш #неординарних #місць
Source link