Погіршення пам’яті та інших когнітивних функцій стає все більш нагальною проблемою для суспільства, враховуючи старіння багатьох націй. Американські вчені у своєму експерименті показали, що розширення нюхових відчуттів за допомогою вдихання ароматів протягом двох годин уві сні може за пів року поліпшити пам’ять літніх на 226 відсотків.
Проект, про результати якого повідомив журнал Frontiers in Neuroscience, організував Центр нейробіології навчання і пам’яті при Каліфорнійському університеті в Ірвайні (США). У ньому брали участь чоловіки та жінки від 60 до 85 років без виявлених когнітивних порушень або деменції.
Випробовуваних розділили на контрольну групу і групу нюхового збагачення. Учасникам другої роздали дифузори і сім картриджів для них у вигляді скляних флаконів з сімома ароматизаторами на основі натуральних ефірних олій: троянда, апельсин, евкаліпт, лимон, м’ята, розмарин і лаванда. Випробовуваних попросили щодня перед сном включати дифузор, щоб той протягом двох годин протягом ночі виділяв в повітря аромат. Запахи слід було чергувати і щовечора використовувати інший (назви ароматів були підписані).
Учасники контрольної групи отримали такі ж дифузори і картриджі, тільки замість повноцінного ароматизатора у флаконах містилася дистильована вода з «невизначеною» кількістю пахучої речовини. Користуватися набором належало за тією ж схемою, що і групі нюхового збагачення.
Експеримент, за участь в якому добровольці отримали грошову винагороду, тривав шість місяців. Перед його початком і по завершенні всі випробовувані пройшли фМРТ-сканування і коротку серію нейропсихологічних тестів. Щоб оцінити вербальне навчання і пам’ять учасників, дослідники використовували тест Рея на слухомовне заучування (Rey Auditory-Verbal Learning Test). Його застосовують для діагностики функцій гіпокампа (відділ головного мозку, що грає основну роль в процесах навчання і запам’ятовування) і раннього виявлення когнітивних порушень. Також випробовувані виконали три підтести шкали оцінки інтелекту для дорослих Векслера.
Тестування показало, що в учасників групи нюхового збагачення на 226 відсотків підвищилися когнітивні показники порівняно з контрольною групою. Крім того, судячи зі знімків МРТ, покращився стан нервового пучка білої речовини мозку, відомого як гаковидний пучок, який з’єднує медіальну скроневу частку з префронтальною корою мозку, що відповідає за прийняття рішень. Також учасники повідомили, що міцніше спали.
Вченим давно відомо, що втрата нюху може передрікати розвиток майже 70 неврологічних і психіатричних захворювань, в тому числі хвороби Альцгеймера та інших видів вікового недоумства, хвороби Паркінсона і шизофренії. З’являються дані про зв’язок втрати здатності відчувати запахи через Covid-19 з подальшим зниженням когнітивних здібностей.
В одному з попередніх досліджень в області нюхової терапії порушень пам’яті людям з помірною деменцією протягом 15 днів давали нюхати до 40 запахів двічі на день. У підсумку це допомогло поліпшити їх пам’ять, мовні навички, а також зняло симптоми депресії.
Однак нереально уявити, що люди з когнітивними порушеннями зможуть по 80 разів на день відкривати, нюхати і закривати десятки флаконів з ароматизаторами. Це було б важко навіть для тих, хто не страждає на деменцію. Ось чому американські дослідники поставили собі за мету придумати щось просте і доступне. Їх експеримент наочно показав, що навіть мінімальне збагачення нюхових відчуттів за допомогою семи запахів ночами покращує когнітивні і нейронні функцій. Подібна ароматерапія може стати ефективним і не вимагає великих зусиль способом подбати про здоров’я мозку.
До речі, команда з Каліфорнійського університету має намір продовжити роботу. Тепер вчені хочуть випробувати свою методику на людях з діагностованою втратою когнітивних функцій. Що стосується вже проведеного дослідження, то на основі його результатів фахівці створять продукт для домашнього користування, вихід на ринок якого запланований вже на осінь цього року.
#Ароматерапія #покращила #память #людей #похилого #віку #на #відсотків
Source link