Біла пара зірок біля Землі готує яскравий вибух у майбутньому (відео)

Uncategorized

Астрономи виявили рідкісну подвійну систему білих карликів на відстані лише 150 світлових років від Землі, яка в майбутньому перетвориться на наднову типу 1a, випромінюючи світло в 10 разів яскравіше за наш Місяць.

Зображення: University of Warwick/Mark Garlick.

Ця унікальна пара зірок, описана в дослідженні, опублікованому 4 квітня в журналі Nature Astronomy, обертається по спіралі одна навколо одної. Їхнє зближення призведе до катастрофічного вибуху, який астрономи класифікують як наднову типу 1a. Така близькість до Землі робить це відкриття особливо цінним для астрономічної науки.

Особливості надзвичайної пари

Період обертання білих карликів навколо одне одного становить понад 14 годин. Протягом мільярдів років випромінювання гравітаційних хвиль змушуватиме дві зірки наближатися. Коли почнеться спалах наднової, вони рухатимуться настільки швидко, що орбітальний період скоротиться до 30-40 секунд.

“Протягом багатьох років очікувалося відкриття локальної і масивної подвійної білої карликової зорі, тому, коли я вперше побачив цю систему з дуже високою загальною масою на порозі нашої Галактики, я був дуже схвильований”, – зазначив Джеймс Мандей, співавтор дослідження. Ця зоряна система також є найважчою з коли-небудь підтверджених такого типу – її маса приблизно в 1,56 рази перевищує масу нашого Сонця.

Наднові типу 1a у Всесвіті

Наднові – це вибухи зірок, які можуть бути настільки яскравими, що тимчасово затьмарюють цілі галактики. Наднові типу 1a виникають, коли білий карлик вбирає занадто багато маси. Вони трапляються у нашій галактиці лише раз на 500 років, тоді як звичайні наднові відбуваються два-три рази на століття.

Астрономи давно теоретизували, що більшість наднових типу 1a виникають у подвійних системах білих карликів. Поки пара перебуває на близькій орбіті, важчий з них накопичує матеріал від свого партнера. “Це дуже важливе відкриття”, – підкреслює співавтор дослідження Інгрід Пелісолі.

Погляд у далеке майбутнє

Очікується, що наднова в цій системі відбудеться через 23 мільярди років і не становитиме загрози для Землі. Процес буде включати “рідкісну і складну” послідовність із чотирьох детонацій. Білий карлик, що набирає масу, спочатку вибухне на поверхні, а потім – у ядрі.

Після цього матеріал вибуху зіткнеться з іншим білим карликом, викликаючи третю і четверту детонації. Загальна енергія цих вибухів перевищить потужність найсильнішої ядерної бомби людства в тисячу трильйонів разів. В результаті наднова буде видимою з Землі як яскрава точка світла, у 200 000 разів яскравіша за Юпітер.

“Потроху ми наближаємося до розгадки таємниці походження вибухів наднових типу 1a”, – підсумовує Пелісолі, пояснюючи значення цього відкриття для астрономії.

#Біла #пара #зірок #біля #Землі #готує #яскравий #вибух #майбутньому #відео

Source link

Оцініть статтю