Час може йти назад – що відкрили фізики у квантових системах

Uncategorized

Нове дослідження відкритих квантових систем демонструє, що в певних умовах стріла часу може бути не такою фіксованою, як ми її сприймаємо, а зворотний перебіг часу – математично можливим на мікрорівні.

Схема концепції зворотного перебігу часу / © Scientific Reports, 2025. DOI: 10.1038/s41598-025-87323-x

Традиційно час у фізиці розглядається як напрямлений процес, що визначається «стрілою часу», проте фундаментальні закони не встановлюють його незворотність.

«Уявіть, як пролите молоко розтікається по столу. Ясно, що час рухається вперед. Але якщо відтворити це у зворотному порядку, як у кіно, одразу стане зрозуміло, що щось не так», – пояснює докторка Андреа Рокко (Andrea Rocco) з Університету Суррея.

Команда фізиків вивчала поведінку відкритих квантових систем, які взаємодіють із навколишнім середовищем, і виявила, що такі системи демонструють часову симетрію. Дослідники припустили, що енергія та інформація, розсіюючись у величезному середовищі, ніколи не повертаються до вихідного стану, що й формує сприйняття часу як одностороннього явища.

«Дивовижна частина цього проєкту полягала в тому, що навіть після стандартних спрощень у рівняннях, що описують відкриті квантові системи, вони все одно поводилися однаково, незалежно від напрямку часу», – зазначає Томас Гафф (Thomas Guff), керівник розрахунків.

Його команда виявила, що «ядро пам’яті» в рівняннях має часову симетрію, що підтримує можливість зворотного перебігу часу в межах квантових процесів.

Результати дослідження відкривають новий погляд на природу часу, що може мати значний вплив на квантову механіку, космологію та загальне розуміння фундаментальних законів Всесвіту.

#Час #може #йти #назад #що #відкрили #фізики #квантових #системах

Source link

Оцініть статтю