Чи можна померти від щастя або печалі: науковий підхід

Uncategorized

“Синдром розбитого серця” відомий ще з 2002 року. Однак не так давно вчені з’ясували, що людина також може померти від надмірного щастя.

by @wayhomestudio

Смерть від розбитого серця була просто фігурою мови до 2002 року, коли доктор Хікару Сато і його колеги з міської лікарні Хіросіми описали це в дослідженні. Сато назвав цей стан кардіоміопатією такоцубо. Це швидко охрестили “синдромом розбитого серця”. Зовсім недавно вчені виявили, що людина також може померти від надлишку щастя. І це той самий стан – кардіоміопатія такоцубо. Тільки в цьому випадку вона називається “синдромом щасливого серця”.

Померти від щастя і печалі

По-перше, слід підкреслити, що кардіоміопатія такоцубо рідко призводить до летального результату. Як і при інших кардіоміопатіях (захворюваннях серцевого м’яза), більшість людей одужують протягом кількох місяців без довготривалого пошкодження серця.

Синдром отримав свою назву тому, що в людей із цим захворюванням лівий шлуночок – головна “насосна камера” в серці – має неправильну форму. Сато подумав, що форма – вузька вгорі та така, що розширюється внизу – нагадує керамічні горщики, в які ловлять восьминогів (такоцубо), звідси й назва. Ця деформація послаблює серцевий м’яз, впливаючи на його здатність ефективно перекачувати кров.

Дослідження, в якому взяли участь близько 135 000 осіб у США, показало, що кількість людей із цим діагнозом невпинно зростала впродовж 11 років, упродовж яких проводилося дослідження (2006-2017 роки). Воно частіше зустрічалося у жінок (88%) і у людей у віці 50 років і старше. Лікарі виявляють більше випадків зараз, найімовірніше тому, що в них є більше відомостей про це захворювання, люди живуть довше і в розпорядженні лікарів є кращі діагностичні інструменти для виявлення “синдрому розбитого серця”.

by @freepik

Донедавна вважалося, що цей синдром “розбитого серця” пов’язаний зі значним емоційним або фізичним стресом. Точний механізм, за допомогою якого стрес спричиняє зміну форми серця і наступні симптоми – біль у грудях і задишку, – досі до кінця не вивчений.

Зовсім нещодавно дослідники з Німеччини описали пацієнтів із синдромом такоцубо, спричиненим щасливими подіями, такими як весілля, народження онуків і виграш джекпоту. З 910 пацієнтів у дослідженні, у яких був емоційний тригер синдрому такоцубо, у 37 був синдром щасливого серця, а у 873 – синдром розбитого серця. На відміну від синдрому розбитого серця, який здебільшого вражає жінок, синдром щасливого серця здебільшого спостерігався у чоловіків.

Дослідники виявили, що випадки смерті та ускладнення від синдрому щасливого серця і синдрому розбитого серця приблизно однакові, тобто рідкісні. Тож не турбуйтеся про те, щоб проявляти емоції з приводу важливих подій у житті. Вони навряд чи вб’ють вас. Але якщо ви відчуваєте біль або тиск у грудях, завжди звертайтеся по медичну допомогу.

#Чи #можна #померти #від #щастя #або #печалі #науковий #підхід

Source link

Оцініть статтю