чи ризиковано і куди краще вкласти гроші?

Лайфхаки

Егор Клименко, владелец строительной компании LionConstruction

Єгор Клименко

Власник будівельної компанії LionConstruction

 


У 2022-ому українська економіка, бізнес, фінансова система пережили добрячий іспит на стійкість: жах від темпів інфляції, порушення логістики, припинення інвестицій, замороження багатьох бізнесів і невпевненість, що буде далі. Ніхто не поспішав вкладати заощадження у нові проєкти, бізнеси та пересічні українці берегли свої фінансові подушки.

Але ми нація незламних — швидко адаптувалися, перелаштувалися, і на другий рік великої війни можемо хоча б у короткочасній перспективі, але будувати плани на майбутнє. В першу чергу, завдяки успіхам Збройних сил України на фронті.

Про те, що ситуація не така критична, як на початку повномасштабної, свідчать інвестиційні плани українських та іноземних компаній. Наприклад, компанія Unilever оголосила, що проінвестує €20 млн у нове виробництво в Київській області. Nestlé вже почала будівництво нового заводу на Волині вартістю $44,6 млн. Агрохолдинг «Кернел» вкладе $10 млн у будівництво термінала в порту Рені. Це великі гравці, а ще є тисячі середніх компаній, які теж поступово відновлюють свої інвестиційні програми. Це наштовхує на думку, що попри війну варто задуматися над поповненням і свого інвестиційного портфеля.

Не як до війни, але продажі квадратних метрів зростають

Один з найпопулярніших варіантів інвестицій в Україні — нерухомість. До війни ринок тільки набирав обертів: забудовники вводили в експлуатацію сотні об’єктів щомісяця, безліч пропозицій продажу, оренди, будь-які приміщення: житлові, торговельні, готелі, з різними варіантами дохідності. У 2021-ому інвестиції в «котлован» за 3-4 роки приносили інвестору 30-50% дохідності, або 7-10% на рік.

На початку великої війни ринок повністю зупинився, а сотні тисяч квадратних метрів нерухомості було знищено внаслідок бойових дій або вони опинилися в окупації. Тільки у травні 2022-ого ринок нерухомості почав поступово оживати, коли Кабмін дозволив проводити угоди купівлі-продажу в областях, де немає бойових дій. Забудовники потроху відновлювали будівництво, хоч і попит залишався критично низьким. Українці купували житло переважно для себе.

Цікаве по темі: По лезу ножа: як заробляють шорт-селлери та чому такі інвестиції найризикованіші

Real estate investments

Real estate investments Фото: pixabay.com

Статистика, яка демонструє інвестиційні уподобання українців у нерухомість у 2023-ому від ресурсу Мінфін:

  • майже 42% респондентів готові інвестувати у сільськогосподарську землю;
  • в первинну житлову нерухомість готові вкластися найближчим часом 15% опитаних;
  • 14% прагнуть заробити на комерційній нерухомості;
  • приблизно 12% вагаються між виробничою і житловою нерухомістю.

Звісно, найкращі темпи відновлення ринку нерухомості на заході України, в областях, які найменше потерпають від ракетних атак, відповідно там менший ризик руйнування житла від російської агресії. Це Львівська область, Івано-Франківська, Закарпатська, Тернопільська, Вінницька. Саме у цих регіонах найбільше виросли ціни на нерухомість після початку повномасштабної. І динаміка до зростання зберігається. Попит також хороший, адже області прийняли багато переселенців, які потребують житла. Інвестувавши в об’єкт у західних областях зараз цілком реально, що вже за рік його ціна зросте на 15-20%.

Нерухомість у Буковелі: росте як на дріжджах навіть у війну, але є нюанс

Ще один цікавий варіант інвестування — це готельна нерухомість. Попри війну готельний сегмент у відносно безпечних західних регіонах успішно розвивається. Закриті кордони сприяють розвитку внутрішнього туризму. Більшість українців зараз обирають подорожі саме до Карпат. І ця тенденція збережеться найближчі роки.

Щодо інвестування зараз найпопулярнішою та дуже перспективною є територія курорту Буковель, а також населених пунктів, які розташовані найближче до нього. Інвестори активно вкладають гроші у нерухомість у Карпатах, бо це, по-перше, безпечний регіон. По-друге, попри активну забудову пропозицій якісного житла у Буковелі не так вже й багато. І якщо вкластися у справді хороший об’єкт, дохідність може перевищити очікування.

Читайте популярне: 5 дешевих криптовалют для інвестицій у червні

Real estate investments

Real estate investments Фото: stockvault.net

Наступна перевага — Буковель постійно розвивається, це давно вже цілорічний курорт. Для відпочинку взимку вони розбудовують гірськолижну інфраструктуру, зводять нові підйомники, траси. В теплий сезон пропонують варіанти дозвілля на будь-який смак: активний відпочинок чи релакс біля басейну. В несезон туристів у Буковелі навіть більше, ніж взимку.

Якщо розглядаємо готельний сегмент, інвестувати можна в апартаменти чи котеджі. Багато компаній пропонують послугу з управління нерухомістю. Перевага у тому, що це одразу дає вам готовий бізнес, який не потребуватиме особливих зусиль, але щомісяця приноситиме непоганий пасивний дохід. Дохідність від нерухомості у Буковелі сьогодні — це  від 7-8% до 17% річних у доларах залежно від об’єкта.

За даними ресурсу ЛУН, зараз у Буковелі та поблизу 14 комплексів, в які можна проінвестувати. Але варто зважати на наступні моменти. Насамперед потрібно дуже ретельно обирати забудовника: з хорошою репутацією та якісним будівництвом. Друге — дивитися на проєкт, який він зводить. Це важливо для майбутньої дохідності.

Нерухомість має бути сучасною, привабливою для потенційних клієнтів. Бо багато об’єктів ще до моменту введення в експлуатацію стають морально застарілими та мало привабливими для туризму.

Отже, велика війна не зупинила продажі нерухомості, помалу, але все відновлюється. Це підкріплює думку, що інвестиції у квадратні метри залишаються одними з найперспективніших в Україні. Повоєнна відбудова ще більше сприятиме цьому. Тому інвестувавши зараз, за декілька років можна добряче виграти на своєму сміливому рішенні.

Ознайомтесь з іншими популярними матеріалами:

Криптоінвестиції у нерухомість: У яких країнах можна придбати квартиру, маючи тільки цифрові гроші

Обсяги венчурних інвестицій в Європі в І кварталі 2023 року суттєво скоротились — звіт KPMG Ukraine

Який з українських стартапів став лідером зі збору інвестицій на початку року: статистика

Prompt
#чи #ризиковано #куди #краще #вкласти #гроші

Source link

Оцініть статтю
Додати коментар