Нові наукові дослідження показують, що ймовірність незворотного кліматичного перелому зростає, а стабілізація клімату може не відбутися протягом наступних 10 тисяч років.
6-8 тисяч років тому Сахара була зеленою. Зміни, що відбуваються зараз, зсувають клімат у тому ж напрямку. Якщо поріг потепління в два градуси буде досягнутий на скільки-небудь тривалий час, Сахара знову на тривалий час покриється рослинністю і великими озерами / © Wikimedia Commons
Науковці встановили, що людство стоїть на межі кліматичних змін, які призведуть до радикальних перетворень глобальної екосистеми. Одним із прикладів є потенційне повторне озеленення Сахари, яке може статися в разі досягнення середньої глобальної температури на два градуси вище доіндустріального рівня. Сучасне підвищення температури на один градус у період 1970–2020 років уже змінило вигляд планети, зокрема збільшило площу лісів і врожайність завдяки глобальному озелененню. Водночас викиди вуглекислого газу залишаються ключовим фактором, що штовхає планету до нової кліматичної реальності.
Моделювання показує, що навіть у разі виконання умов Паризької угоди з обмеженням потепління на півтора градуси Цельсія, ймовірність кліматичного перелому залишається значною. Прогнозовано, що ймовірність цього перелому до 2300 року становитиме близько 45%, а з досягненням двох градусів потепління зміни стануть майже неминучими. Критично важливо обмежити викиди в найближче десятиліття, щоб уникнути цих незворотних процесів.
Навіть у разі різкого зменшення викидів вуглекислого газу, повернення клімату до доіндустріального стану може зайняти тисячі років. Дослідники підкреслюють, що світова політика щодо скорочення викидів не відповідає масштабам загрози, а на практиці людство може невдовзі зіткнутися з наслідками кліматичного перелому. Це зробить поточні наукові моделі перевірюваними вже у реальному часі.
#Кліматична #стабілізація #під #загрозою #на #найближчі #тисяч #років
Source link