Космічний телескоп розкрив таємницю прихованої галактики

Uncategorized

Космічний телескоп «Евклід», призначений для дослідження таємниць темної матерії та темної енергії, зробив неймовірне відкриття: ідеально сформоване кільце Ейнштейна, приховане в добре відомій галактиці.

Крупний план центру галактики NGC 6505 з яскравим кільцем Ейнштейна навколо ядра, зроблений космічним телескопом ЄКА “Евклід”. Фото: ESA/Euclid/Euclid Consortium/NASA, image processing by J.-C. Cuillandre, G. Anselmi, T. Li

Це рідкісне явище, передбачене теорією відносності Ейнштейна, демонструє силу гравітаційного лінзування, дозволяючи вченим спостерігати віддалені галактики, які зазвичай залишаються невидимими. Ця знахідка свідчить про інноваційні можливості телескопа «Евклід» і обіцяє майбутнє, наповнене новими космічними відкриттями.

Початок місії «Евклід»

Телескоп «Евклід» розпочав свою шестирічну місію 1 липня 2023 року, досліджуючи темний всесвіт. Перед початком повноцінного обстеження, вчені та інженери на Землі перевірили працездатність усіх систем. У вересні 2023 року «Евклід» надіслав свої перші зображення, які були навмисно розмиті для калібрування. Одне з цих зображень привернуло увагу вченого Бруно Альтьєрі, який помітив незвичайне явище в розмитих даних і вирішив продовжити дослідження.

«Я аналізував дані з „Евкліда“, як тільки вони надходили», — пояснює Альтьєрі. «З першого погляду я зрозумів, що це щось особливе, і після додаткових спостережень ми побачили ідеальне кільце Ейнштейна. Для мене, як дослідника гравітаційних лінз, це було неймовірно».

Світлове кільце навколо центру галактики NGC 6505, зафіксоване телескопом Euclid ЄКА, є приголомшливим прикладом кільця Ейнштейна. NGC 6505 діє як гравітаційна лінза, викривляючи світло від галактики, що знаходиться далеко позаду неї. Майже ідеальне вирівнювання NGC 6505 і фонової галактики викривило і збільшило світло від фонової галактики у вражаюче кільце. Це рідкісне явище вперше теоретично передбачив Ейнштейн у своїй загальній теорії відносності.
На цьому широкому полі видно розширене зоряне гало NGC 6505 і кільце Ейнштейна, оточене барвистими зірками переднього плану і фоновими галактиками. Фото: ESA/Euclid/Euclid Consortium/NASA, обробка зображення J.-C. Cuillandre, G. Anselmi, T. Li

Кільце Ейнштейна навколо галактики NGC 6505

Світлове кільце, що оточує центр галактики NGC 6505, зафіксоване телескопом «Евклід», є вражаючим прикладом кільця Ейнштейна. NGC 6505 діє як гравітаційна лінза, згинаючи світло від галактики, розташованої далеко позаду неї. Завдяки майже ідеальному вирівнюванню NGC 6505 і фонової галактики світло від останньої вигинається та збільшується у вражаюче кільце. Це рідкісне явище вперше було припущено Ейнштейном у його загальній теорії відносності.

Це кільце Ейнштейна, рідкісний і вражаючий приклад гравітаційного лінзування, ховалося на видноті в сусідній галактиці NGC 6505, розташованій приблизно в 590 мільйонах світлових років від Землі. Завдяки передовим інструментам високої роздільної здатності «Евклід» вперше виявив світлове кільце навколо її центру.

Кільце навколо галактики на передньому плані складається зі світла віддаленої яскравої галактики, розташованої на відстані 4,42 мільярда світлових років від нас. Світло цієї фонової галактики було спотворено гравітацією на шляху до нас, і вона раніше не спостерігалася.

Що вимірюватиме «Евклід»: слабке лінзування

Для кращого розуміння темного Всесвіту «Евклід» вимірюватиме явище, відоме як «слабке лінзування», засноване на принципі гравітаційного лінзування. «Кільце Ейнштейна є прикладом сильного гравітаційного лінзування», — пояснює Конор О’Ріордан з Інституту астрофізики імені Макса Планка. «Це кільце особливо цінне, тому що воно знаходиться дуже близько до Землі, і його вирівнювання робить його дуже красивим».

Загальна теорія відносності Альберта Ейнштейна передбачає, що світло огинається навколо масивних об’єктів у просторі, створюючи ефект гравітаційної лінзи. Це дозволяє спостерігати світло від далеких галактик, які інакше були б приховані.

Щоб зрозуміти більше про темний Всесвіт, “Евклід” ЄКА виміряє явище, відоме як “слабке лінзування”, засноване на принципі гравітаційного лінзування. Зображення: ESA

Сюрприз у добре відомій галактиці

«Це кільце спостерігали у добре відомій галактиці, відкритій ще в 1884 році», — каже Валерія Петторіно, науковий співробітник проекту «Евклід». «Галактика відома астрономам дуже давно, і все ж це кільце ніколи раніше не спостерігалося. Це демонструє, наскільки потужним є „Евклід“, знаходячи нове навіть у місцях, які, як нам здавалося, добре відомі».

Досліджуючи розширення Всесвіту та формування космічної мережі, «Евклід» розкриє більше про роль гравітації та природу темної енергії та темної матерії. Телескоп картографуватиме більше третини неба, спостерігаючи за мільярдами галактик на відстані до 10 мільярдів світлових років. Очікується, що буде знайдено близько 100 000 яскравих лінз, але знайти такий вражаючий приклад так близько до дому — це справжнє диво.

«Евклід зробить революцію в галузі, маючи всі ці дані, яких ми ніколи раніше не мали», — додає Конор.

Чудовий початок місії

Незважаючи на те, що це кільце Ейнштейна вражає, головна робота «Евкліда» полягає в пошуку більш тонких ефектів слабкого гравітаційного лінзування. Для цього вченим потрібно буде проаналізувати мільярди галактик. «Евклід» розпочав детальний огляд неба 14 лютого 2024 року та поступово створює наймасштабнішу 3D-карту Всесвіту. Така дивовижна знахідка на такому ранньому етапі місії обіцяє, що «Евклід» розкриє ще багато прихованих таємниць.

#Космічний #телескоп #розкрив #таємницю #прихованої #галактики

Source link

Оцініть статтю