Маніпуляції навколо заборони УПЦ та фейкова марка: добірка тижня | Новини Хмельницького “Є”

Обласні новини


Російські пропагандисти активно розповсюджують дезінформацію про те, що в Україні нібито «заборонили православ’я»

Російські пропагандисти продовжують створювати фейки про операцію українських військ в Курській області

Фейк про вбиту вагітну жінку

Російські пропагандисти поширюють фейк про нібито вбивства українськими військовими вагітної жінки на території курської області, де ЗСУ проводить оборонну операцію.

Пропагандисти розповідають, що жінку нібито вбили під час евакуації.

За даними Центру протидії дезінформації, для поширення дезінформації підконтрольні кремлю медіа розповсюджують відео та аудіоінтерв’ю з буцімто чоловіком «загиблої», який «на власні очі бачив військових з синьою стрічкою». В інтерв’ю чоловік розповідає про понівечене від куль авто та дружину з вогнепальним пораненням, яку він «намагався врятувати, але вона померла в лікарні».

Водночас російські пропагандисти не показали фото чи відео буцімто обстріляного авто з плямами крові, немає жодного фото з лікарні та відсутні будь-які світлини з похорону «загиблої».

“Зважаючи на всі наведені вище факти, Центр повідомляє, що це чергове зрежисоване «кіно» російської пропаганди, мета якого – зіграти на емоціях росіян.

Мета кремля — максимально демонізувати ЗСУ, створити образ «варварів», які ведуть війну з мирними росіянами”, – йдеться у повідомленні.

Фактчекери прогнозують, що російська пропаганда і надалі поширюватиме подібні історії.

Раніше сайт “Є” ye.ua публікував основні меседжи роспропаганди про операцію ЗСУ в Курській області, яку намагаються транслювати, в тому числі на закордонні майданчики.

Фейкова марка

Проросійські ресурси поширили інформацію, що «Укрпошта» нібито презентувала марку під назвою «На коліна перед Україною!» із зображенням російських військовополонених у Курській області. У якості «доказу» пропагандисти навели відповідний скриншот зі сторінки компанії в соцмережі X, пише “Детектор медіа”.

Насправді «Укрпошта» не випускала марки про Курську операцію. В оригінальному дописі в соцмережі X SMM-менеджер компанії запитує: «Так, хто це зробив?», тим самим даючи знати, що вони такої марки не створювали. В українському інфопросторі публікацію «Укрпошти» сприйняли як жарт (оскільки це він і був), однак російські пропагандисти сприйняли це повідомлення всерйоз.

У розділі «Поштові марки воєнного часу» на сайті «Укрпошти» такого товару також немає. Як варіант, це може бути створена в фоторедакторі підробка. Або таку марку хтось дійсно замовив за допомогою сервісу «Власна марка», який дозволяє замовити поштову продукцію — марки, конверти, листівки з власним дизайном для особистого використання.
Нещодавно подібна ситуація сталася з маркою, присвяченою вбитій 19 липня 2024 року Ірині Фаріон. Низка російських та українських медіа поширили новину про випуск такої марки, однак пізніше представники «Укрпошти» уточнили, що продукцію замовили близькі загиблої в межах проєкту «Власна марка».

Раніше сайт “Є” ye.ua аналізував фейк, що нібито, «Укрпошта» випустила марку з ветераном дивізії Ваффен СС «Галичина» Ярославом Гуньком.

Шахрайська схема щодо допомоги аграріям

Мінагрополітики попереджає про поширення шахрайських схем щодо надання аграріям державної допомоги.

Про це йдеться у публікації міністерства на Facebook.

Мінагрополітики звертається до аграріїв не довіряти шахраям, які пропонують свою «допомогу» в отриманні бюджетних субсидій.

“На сьогодні, в тому числі через соціальні мережі, масово поширюються шахрайські схеми, де аграріям пропонують за окрему плату зареєструвати в Державному аграрному реєстрі заявку на отримання бюджетної субсидії”, – йдеться у повідомленні.

Мінагрополітики заявляє, що подання заявки на отримання бюджетної допомоги абсолютно безкоштовне. Право на державну компенсацію має кожен сільгоспвиробник, зареєстрований в ДАР, і який відповідає критеріям тієї чи іншої бюджетної програми.

Будь-які пропозиції щодо «допомоги» за окрему плату – шахрайство, про яке необхідно повідомляти правоохоронні органи.

Російські маніпуляції навколо православ’я

Після того, як Верховна рада України ухвалила законопроєкт №8371 про регулювання діяльності релігійних організацій, що мають керівний центр у росії, російські пропагандисти активно розповсюджують дезінформацію про те, що в Україні нібито «заборонили православ’я», пише видання “Стоп Фейк”.

Проте метою Закону «Про захист конституційного ладу у сфері діяльності релігійних організацій» (проєкт про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності в Україні релігійних організацій № 8371) є заборона діяльності в Україні лише Російської православної церкви та релігійних організацій, афілійованих із нею.

Відповідно до закону релігійні організації, які підозрюються у співпраці з російською православною церквою (РПЦ), перевірятимуться відповідною експертною комісією. Її має створити Державна служба України з етнополітики та свободи совісті (ДЕСС). Якщо комісія зафіксує порушення, ДЕСС видасть припис церкві на виправлення ситуації. Крім того, РПЦ не може бути власником чи учасником юридичних осіб, які зареєстровані в Україні.

Щойно ухвалений закон передбачає заборону на пропаганду ідеології «руского міра», зокрема забороняється використання релігійних організацій для просування цієї ідеології.

Закон набуде чинності через 30 днів з дня оприлюднення, крім одного пункту, згідно з яким громади Української православної церкви (московського матріархату) матимуть дев’ять місяців на те, щоб розірвати зв’язки з рпц.

До травня 2022 року Українська православна церква чітко визнавала себе частиною рпц. Втім, після вторгнення росії в Україну, на соборі у Києві 27 травня 2022 року церква ухвалила рішення про самостійність (без оголошення повної автокефалії), і після цього заперечує підпорядкування Москві. Наразі у реєстрі релігійних організацій та офіційних документах Українська православна церква не має додатку «московського патріархату». Проте рпц продовжує вважати УПЦ своєю частиною.

У січні 2023 року Державна служба з етнополітики та свободи совісті оприлюднила висновок релігієзнавчої експертизи Статуту про управління Української Православної Церкви щодо наявності церковно-канонічного зв’язку з московським патріархатом. Вони вважають, що зазначений у Статуті УПЦ статус («незалежна та самостійна у своєму управлінні») не існує як поняття у православному канонічному праві. Для позначення самостійності церкви слід використовувати терміни «автокефальна» або «автономна». Тільки автокефальа церква, яка на підтвердження цього статусу отримує відповідний документ – томос, може бути повністю «незалежною в управлінні». Відсутність томосу є ключовою ознакою статусу підлеглої релігійної організації.

Окрім цього, розслідування українських правоохоронців та незалежних журналістів доводять антидержавну діяльність окремих членів УПЦ.

Пресслужба Служби Безпеки України в коментарі Суспільне повідомила, що з початку повномасштабного вторгнення РФ за матеріалами СБУ порушено кримінальні провадження щодо більш ніж 100 священнослужителів УПЦ (МП), 50 з них вже повідомлено про підозру, а 26 отримали судові вироки.

Більшість українців також із недовірою ставляться до діяльності УПЦ на території України. За результатами опитування Київського міжнародного інституту соціології, проведеного у травні 2024 року, 83% українців вважають, що держава так чи інакше має втрутитися у діяльність УПЦ. 63% респондентів заявили, що ця церква має бути повністю заборонена в Україні.

24 серпня президент України Володимир Зеленський підписав цей закон.



Source link

Оцініть статтю