NASA разом з Австралійським національним університетом випробує бюджетну лазерну систему для високошвидкісного зв’язку між Місяцем і Землею під час місії Artemis II.

NASA готується до місії Artemis II з метою перевірки нової оптичної системи зв’язку на основі інфрачервоного світла. Лазерний канал дозволяє передавати дані у 10–100 разів швидше за радіо. Такий підхід дає змогу за лічені секунди надсилати 4K-відео, голос і наукові дані між Місяцем і Землею. Як підкреслює NASA, це стане першим випробуванням лазерного зв’язку з глибокого космосу екіпажем.
Ключовим елементом системи є RealTOR — «Real Time Optical Receiver», тобто “оптичний приймач реального часу”. Його створено з доступних комерційних компонентів, що суттєво зменшило витрати. «Майбутній місячний експеримент Австралії може продемонструвати можливості, доступність і відтворюваність приймача для далекого космосу», — сказала Дженніфер Дауні з NASA Glenn. Це рішення підтверджує доцільність застосування масових деталей для глибококосмічних місій.
Наземна станція обсерваторії Маунт-Стромло в Австралії має отримати сигнал від Orion під час польоту. Ця станція слугуватиме випробувальним полігоном, а не основним вузлом зв’язку місії. Успішна демонстрація доведе можливість масштабного впровадження доступних систем зв’язку для місій на Місяць, Марс та інші об’єкти. «Співпраця з Австралійським національним університетом ще раз продемонструє, що ця передова технологія супутникового зв’язку готова підтримувати мережі та місії агентства», — зазначила Марі Піасекі з NASA SCaN.
Проєкт RealTOR є частиною портфеля оптичних комунікацій SCaN — «Space Communications and Navigation» («Космічні комунікації та навігація»). Він охоплює експериментальні платформи, зокрема LCOT («Low-Cost Optical Terminal», «Дешевий оптичний термінал») та лазерну ретрансляційну комунікацію. Австралійська демонстрація RealTOR отримала підтримку через гранти «Місія демонстрації Місяць-Марс», що зміцнює здатність наземних станцій підтримувати глибококосмічні місії.
#NASA #Австралія #тестують #лазерний #звязок #Місяцем
Source link