Обсерваторія “Евклід” очистила дзеркала від водяного льоду

Uncategorized

Європейське космічне агентство успішно випробувало процедуру індивідуального очищення оптичних елементів приладу VIS обсерваторії “Евклід” від водяного льоду. Інженери видалили лід із двох дзеркал шляхом прогрівання, що відновило потік випромінювання, який збирає прилад, повідомляє ESA.

ESA; ATG

“Евклід” вирушив у космос у липні 2023 року, а через місяць досяг робочої орбіти навколо точки Лагранжа L2 у системі Сонце – Земля. Наукова програма обсерваторії розрахована на шість років, вона займатиметься спостереженнями за галактиками, вимірюючи відстань до них і їхні властивості. Це дасть змогу побудувати найбільш точну тривимірну карту розподілу галактик і темної матерії у Всесвіті.

Під час фінальної частини періоду введення в експлуатацію телескопа інженери помітили невелике і поступове зменшення частки випромінювання зірок, що збирається приладом VIS – одним із двох основних наукових інструментів обсерваторії. Його пояснили нарощуванням на дзеркальних поверхнях шарів водяного льоду завтовшки від кількох нанометрів до кількох десятків. Подібні шари виникали під час осадження молекул води, які поглинала багатошарова ізоляція на етапі прогріву “Евкліда” після виведення в космос для дегазації, а потім вони повільно десорбувалися у вакуумі.

Таку проблему не можна вирішити повним нагріванням усіх елементів обсерваторії, оскільки великий ризик виникнення механічних зсувів, що може порушити оптичну схему і погіршити якість одержуваних даних. У результаті дослідники витратили кілька місяців на розробку програми індивідуального нагрівання оптичних елементів, розташованих у місцях, де десорбовані молекули води не зможуть забруднити інші інструменти.

19 березня 2024 року Європейське космічне агентство розпочало роботи з розморожування оптичних елементів приладу VIS, а 26 березня підбило первинні підсумки. Цілями прогріву стали два дзеркала, найхолодніше з них нагрівалося з ?147 градусів до ?113 градусів за Цельсієм протягом майже двох годин. У результаті обидва дзеркала були очищені від льоду, а вчені помітили значне збільшення потоку випромінювання, що збирається VIS.

Очікується, що в майбутньому лід знову осяде на дзеркалах VIS, проте процедуру очищення можна повторювати кожні шість-дванадцять місяців із мінімальними витратами.

Стаття Обсерваторія “Евклід” очистила дзеркала від водяного льоду з’явилася спочатку на Цікавості.

#Обсерваторія #Евклід #очистила #дзеркала #від #водяного #льоду

Source link

Коментувати за допомогою Facebook
Оцініть статтю
( Поки що оцінок немає )
Додати коментар