Польщі передрекли нашестя папуг

Uncategorized

Польські орнітологи провели дослідження і з’ясували, що тисячі папуг щорічно опиняються на волі у містах і селах країни. Більшість цих птахів втекли від своїх господарів. У такій ситуації ймовірність утворення популяцій папуг, що розмножуються, значно зростає. Найвірогідніше це стосується намистових папуг Крамера, які вже успішно розмножуються у Південній та Західній Європі. Результати цього дослідження були опубліковані у журналі PLoS One.

Намистовий папуга Крамера (Psittacula krameri) у парку в Брюсселі, Frank Vassen / Flickr / CC BY 2.0

Папуги є одними з найпопулярніших домашніх птахів. Вони часто тікають від господарів і адаптуються до життя на волі. У Європі зафіксовано 23 види папуг, що прижилися поза межами свого природного ареалу. Особливо успішними є намистові папуги Крамера (Psittacula krameri), які походять з Південної Азії та Африки на південь від Сахари. На сьогодні в Європі налічується близько 95 популяцій цих птахів, загальною чисельністю понад 85 000 особин. Також успішно адаптувалися південноамериканські папуги-монахи (Myiopsitta monachus).

Команда орнітологів під керівництвом Агнешки Важної з Зеленогурського університету вирішила оцінити ситуацію з папугами у Польщі. Популяцій папуг, що розмножуються, наразі тут немає: лише у 2018 році було зафіксовано єдиний випадок гніздування намистових папуг Крамера в місті Ниса. Проте окремі особини різних видів періодично втікають з неволі у різних регіонах країни.

Дослідники проаналізували пости у польській Facebook-групі, присвяченій загубленим і знайденим папугам, за період з жовтня 2018 року до кінця 2019 року та з червня до грудня 2021 року. Вони виявили 2567 повідомлень про папуг, що втекли або були знайдені на волі, загальною кількістю 2675 особин, що належать до 49 видів. Найбільш поширеними були корели (Nymphicus hollandicus), хвилясті папужки (Melopsittacus undulatus) та намистові папуги Крамера.

Аналіз показав, що папуги проводять на волі від одного дня до трьох місяців, у середньому 5,6 дня. Половина постів про втечі та знахідки папуг була опублікована у червні та липні, але випадки зустрічей фіксувалися протягом усього року. З 1100 знайдених папуг понад 99% були живими, загиблими виявили лише десять особин.

Загалом 2669 з 2675 згаданих папуг були виявлені у містах чи сільських поселеннях. Птахів також бачили на сільгоспугіддях і у лісі. Найбільше папуг було зафіксовано у Варшаві, Познані та Кракові. Кількість зустрічей з папугами позитивно корелює з чисельністю населення, рівнем доходів та часткою людей з вищою освітою.

Намистові папуги Крамера були зафіксовані у ста місцях Польщі, переважно у містах. У літній період їх спостерігали найчастіше, хоча зустрічі відбувалися протягом усього року. У Facebook-групі найбільше повідомлень стосувалося втечі птахів від господарів, частина – про знахідки або зустрічі на вулиці.

Результати дослідження свідчать, що папуги часто втікають з неволі по всій Польщі. В таких умовах ймовірність появи швидкорозмножуючих популяцій папуг дуже висока, особливо для намистових папуг Крамера. Хоча корел і хвилястих папужок у Польщі спостерігають частіше, вони менш витривалі до зимових умов. Намистові папуги краще пристосовані до прохолодного клімату і можуть розмножуватися в західних регіонах країни, де зими м’якші. Вплив цих птахів на місцеві екосистеми поки що важко оцінити.

#Польщі #передрекли #нашестя #папуг

Source link

Оцініть статтю