Триваюча глобальна спека не відповідає кліматичним прогнозам

Uncategorized

Березень 2025 року став частиною безпрецедентної серії температурних рекордів, що триває з липня 2023 року, підтверджуючи стійку глобальну кліматичну кризу, яка залишає вчених занепокоєними і частково спантеличеними.

Image by lifeforstock on Freepik

Європа зазнала найспекотнішого березня за всю історію спостережень. Температурний показник перевищив попередній рекорд 2014 року на 0,26 °C. Це значне відхилення навіть за сучасними стандартами кліматичних аномалій. Служба зміни клімату “Коперник” також зафіксувала для всього світу другий найспекотніший березень у своєму наборі даних.

Перетин критичних порогів

Глобальна температура в березні перевищила доіндустріальний рівень на 1,6 °C. Це порушує межу безпечного потепління в 1,5 °C, визначену Паризькою кліматичною угодою. Такий рівень перевищення спостерігається майже безперервно з минулого року.

“Те, що ми все ще перебуваємо на 1,6 °C вище доіндустріального рівня, дійсно вражає”, – зазначила Фрідеріке Отто з Грентемського інституту. Вона підкреслила, що людство стоїть на порозі незворотних антропогенних кліматичних змін. Вчені очікували спаду температурних аномалій після піку явища Ель-Ніньо.

Роберт Вотард, провідний науковець IPCC, назвав поточну ситуацію винятковою. “Ми все ще відчуваємо надзвичайно високі температури по всьому світу”, – наголосив він у коментарі AFP. Деякі аспекти цього потепління поки що виходять за межі наукового пояснення.

Екстремальні погодні контрасти

Березневі дані показують не лише підвищення температури, але й зростання погодних контрастів. Кліматичні зміни впливають на режим опадів по всій планеті. Парадоксально, але в Європі одночасно спостерігалися як найсухіші, так і найвологіші регіони.

Саманта Берджесс з Європейського центру прогнозів погоди підтвердила цю тенденцію. Деякі частини континенту пережили найсухіший березень за останні півстоліття. Інші регіони зафіксували безпрецедентні дощі за той самий період.

Глобальне потепління змінює кількість водяної пари в атмосфері. Тепліші океани призводять до більшого випаровування. Додаткова волога в атмосфері спричиняє інтенсивніші опади і підсилює штормові системи.

Аномалії для березня 2025 р. у порівнянні з середніми значеннями березня за період 1991-2020 рр. Аномалії опадів відповідають сумарній кількості опадів за місяць, вираженій у відсотках від середнього значення за 1991-2020 рр. (C3S/ECMWF)

Наукові пояснення та невизначеності

Вчені одностайні щодо основної причини довгострокового потепління. Спалювання викопного палива та вивільнення парникових газів залишаються головними факторами. Проте нинішній стрибок температур частково виходить за межі очікувань.

Білл Макгуайр з Університетського коледжу Лондона вказує на дестабілізацію. “У міру того, як кліматичні зміни прогресують, слід очікувати нових побитих рекордів”, – прогнозує науковець. Потепління вже зробило 2023 і 2024 роки найспекотнішими в історії спостережень.

Додаткові фактори могли посилити кліматичну кризу. Вчені розглядають зміни у глобальних структурах хмар, забруднення повітря та зменшення здатності природних поглиначів зберігати вуглець. Наразі ці гіпотези потребують додаткових досліджень.

Довгострокові наслідки та прогнози

За поточними тенденціями світ досягне стійкого перевищення порогу 1,5 °C до 2030 року. Це значно раніше, ніж прогнозувалося попередніми кліматичними моделями. Наслідки такого сценарію будуть катастрофічними для багатьох регіонів.

Хелен Кларксон із Кліматичної групи висловила занепокоєння щодо відсутності необхідної уваги. “Загроза для планети є екзистенційною, але наша увага прикута до іншого”, – зауважила вона. Економічні новини часто затьмарюють повідомлення про екстремальні погодні явища.

Нинішній період, імовірно, є найтеплішим для Землі за останні 125 000 років. Це виходить далеко за межі природних кліматичних циклів. Кожна частка градуса глобального потепління збільшує ризики катастрофічних погодних явищ.

Вчені підкреслюють необхідність термінових дій. Зменшення викидів та адаптація до змін клімату стають критично важливими. Паризька угода залишається орієнтиром, але її цілі стають дедалі важчими для досягнення.

Стаття Триваюча глобальна спека не відповідає кліматичним прогнозам з’явилася спочатку на Цікавості.

#Триваюча #глобальна #спека #не #відповідає #кліматичним #прогнозам

Source link

Оцініть статтю