У шлунках пташенят на австралійському острові знайдено сотні шматків пластику

Uncategorized

На віддаленому острові Лорд-Хау, що в Австралії, птахи масово гинуть через накопичення пластику в організмі, попереджаючи про глобальну екологічну катастрофу.

Пара Vegavis iaai, найдавніших відомих сучасних птахів 69 мільйонів років тому, полює на рибу та інших тварин у пізньокрейдяному океані біля узбережжя Антарктичного півострова. Фото: Ендрю МакАфі (Музей природничої історії Карнегі), 2025 рік.

Британські науковці, зокрема еколог Алекс Бонд, зафіксували тривожні результати: деякі пташенята містять у шлунках до 778 шматків пластику. Бонд зауважує: «Це не мікропластик… ми говоримо про предмети розміром до кришок від пляшок». Пластикові відходи, за словами вченого, мають хімічний сигнал, що вводить дорослих буревісників в оману — ті вважають пластик здобиччю. Наслідком цього є годування пташенят сміттям, що стає для них смертельним.

Острів Лорд-Хау є природним осередком гніздування чорних буревісників, яких тут нараховується понад 44 000. Птахи щороку відлітають до Японії, а згодом повертаються на розмноження. Протягом майже 20 років дослідники спостерігають за цим видом, регулярно досліджуючи загиблих особин і вміст їх шлунків. У деяких живих птахів, як виявилося, до 20% маси тіла становив пластик, що рівнозначно двом унціям.

Викладач Університету Тасманії Джек Ріверс-Оті додає, що у деяких птахів шлунки «злиплися в тверді, компактні цеглини» через пластик і морську дієту. Пластикове забруднення спричиняє ушкодження органів, включно з мозком, особливо у птахів до шести місяців. Ріверс-Оті зауважив: «Навіть 1–2 грами пластику мають для них серйозні наслідки». У дослідженнях відзначаються також поведінкові порушення, схожі на деменцію.

Згідно з масштабним дослідженням 2023 року, в океанах нині плаває понад 170 трильйонів пластикових часток — це створює “пластиковий смог”, який подвоюється кожні шість років. Ці тривожні дані, на думку науковців, вказують на майбутню загрозу для багатьох морських видів. Бонд підкреслює: «Те, що ми спостерігаємо у буревісників, ми побачимо і в інших видів».

«Ми маємо поставити ці питання — терміново і спільно… Ознаки вже є», — закликав Ріверс-Оті.

#шлунках #пташенят #на #австралійському #острові #знайдено #сотні #шматків #пластику

Source link

Оцініть статтю