Європейська південна обсерваторія будує надзвичайно великий телескоп, який допоможе дізнатись чи існує таки позаземне життя
Також він допоможе з відповідями на загадкові питання про природу темної матерії та енергії.
Зараз велика група астрономів з усього світу будує найбільший в історії оптичний телескоп – Надзвичайно великий телескоп (ELT) – у Чилі. Завершити будівництво планують у 2028 році. Вартість всієї обсерваторії становить 1,45 млрд євро.
Завдяки головному дзеркалу діаметром 39 метрів, ELT матиме найбільшу та найдосконалішу відбивну поверхню, яку будь-коли створювали.
“Його здатність збирання світла перевищить потужність всіх інших великих телескопів разом узятих, що дозволить йому виявляти об’єкти, які в мільйони разів темніші, ніж доступні людському оку” – сказав професор фізики Університету Геріот-Ватта (Шотландія) Деррік Телфорд Рейд.
Є кілька причин, чому нам потрібен такий телескоп. Його чутливість дозволить отримати зображення деяких із перших сформованих галактик. А спостереження таких віддалених об’єктів може дозволити нам уточнити наше розуміння космології та природи темної матерії та темної енергії.
Як ELT допоможе виявляти позаземне життя
Очікується, що ELT стане першим телескопом, який відстежує схожі на Землю екзопланети — планети, які обертаються навколо інших зірок, але мають подібну масу, орбіту та близькість до зірки, тобто деякі з умов необхідних для життя в тому вигляді, що й на Землі.
Камера ELT матиме в шість разів кращу роздільну здатність, ніж у космічного телескопа Джеймса Вебба. Це дозволить їй робити найчіткіші зображення екзопланет.
З попередніх супутникових місій астрономи вже добре уявляють, де саме в небі шукати екзопланети. За допомогою «транзитного методу» вже вдалося виявити кілька тисяч екзопланет або кандидатів в екзопланети.
Читайте також: Краще ніж Адронний колайдер: вчені створили крихітний прискорювач частинок
Як нові інструменти обсерваторії зможуть розповісти більше про космічні об’єкти
Хоча ЕLT зможе робити дивовижні фотографії, вони не розкажуть усієї історії. Щоб дізнатися, чи ймовірно існує життя на екзопланеті, астрономи повинні доповнити зображення спектроскопією. Спектри світла розповідають про швидкість, температуру і навіть хімічний склад астрономічних об’єктів.
ELT міститиме не один, а чотири спектрографи — інструменти, які розсіюють світло на його складові кольори, подібно до культової призми на обкладинці альбому Pink Floyd The Dark Side of the Moon.
Розміром із мікроавтобус, ці спектрографи ретельно контролюються та лежать в основі всіх ключових наукових прикладів ELT. Для гігантських екзопланет прилад Harmoni аналізуватиме світло, яке пройшло через їхні атмосфери, шукаючи ознаки води, кисню, метану, вуглекислого газу та інших газів, які вказують на існування життя.
Читайте також: Учені знайшли на Урані докази позаземного життя
Щоб виявити набагато менші екзопланети, схожі на Землю, знадобиться більш спеціалізований інструмент Andes вартістю приблизно 35 млн євро. Andes зможе виявляти крихітні зміни довжини хвилі світла.
Подібно до того, як висота звуку сирени швидкої допомоги зростає й зменшується, коли вона рухається до нас і від нас, довжина хвилі світла, збільшується й зменшується, коли планета рухається по своїй орбіті.
Andes зможе виявити цю незначну зміну кольору світла. Хоча зіркове світло, по суті, «біле», атоми в зовнішній області зірки поглинають хвилі певної довжини, коли світло виходить і виглядають темнішими в спектрах.
Зображення на спектрографі Великого південноафриканського телескопа. Руді Кун (SALT) / Деррік Рейд (Університет Геріот-Ватт).
“Крихітні зміни — приблизно на 1/10 000 пікселя на сенсорі Andes можуть через роки показати періодичні коливання. Зрештою це може допомогти нам знайти Землю 2.0.”, – додав він.
Університет Геріота-Ватта зараз тестує розробку лазерної системи, відомої як частотний гребінець, яка дозволить Andes досягти такої надзвичайної точності. Подібно до міліметрових позначок на лінійці, лазер відкалібрує спектрограф Andes, забезпечуючи спектр світла, структурований у вигляді тисяч розподілених довжин хвиль.
Ця шкала залишатиметься постійною протягом десятиліть і дозволить зменшити похибки вимірювань, які виникають через зміни температури та тиску навколишнього середовища.
Раніше ми писали, що космічний телескоп NASA Джеймс Вебб вивчив атмосферу незвичайної «пухнастої» планети та помітив, що там йдуть піщані дощі.
Вас також може зацікавити:
Науковці створили новий метод створення супутників у космосі
Які українські проєкти пройшли у фінал космічного хакатону NASA
Вчені помилилися щодо сонячного прогнозу, що нас чекає насправді
Джерело: The Conversation
Prompt
#Учені #будують #найбільший #світі #телескоп #який #знайде #позаземне #життя
Source link