Вчені розробляють пристрої для лікування аутоімунних хвороб

Uncategorized

Дрібні дози електростимуляції можуть стати наступним серйозним проривом у лікуванні складних станів на кшталт ревматоїдного артриту. Їх пропонують вводити за допомогою імплантатів, що безпосередньо впливають на блукаючий нерв. Науковці та лікарі покладають великі надії на цей метод для хворих із артритом та іншими аутоімунними порушеннями, серед яких хвороба Крона і розсіяний склероз.

by @julos

Нині стандартна терапія аутоімунних хвороб здебільшого базується на імунопригнічувальних препаратах. Часто такі медикаменти пацієнти отримують шляхом інфузій, вони можуть коштувати десятки тисяч доларів на рік і збільшують загрозу інфекцій. Медична спільнота розглядає електричну стимуляцію блукаючого нерва як інструмент, який здатний доповнювати або навіть замінювати звичні ліки.

«Ми виявили, що нервові імпульси рефлекторно регулюють роботу тих відділів імунної системи, про існування яких у такому ключі раніше майже ніхто й не замислювався», — стверджує доктор Кевін Трейсі, очільник Інститутів медичних досліджень Фейнштейна, що належать до мережі Northwell Health на Лонг-Айленді.

Доктор Трейсі є одним із співзасновників компанії SetPoint Medical, яка прагне випустити на ринок власну систему стимуляції блукаючого нерва для лікування аутоімунних хвороб.

За словами доктора Ендрю Ко, нейрохірурга з Університету Вашингтона в Сіетлі, поки що невідомо, чи електричні імпульси будуть такими ж ефективними, як ліки. Проте в перспективі вони можуть стати чудовим варіантом для пацієнтів, яких традиційні препарати або не рятують від болю й запалення, або ж викликають надто багато небажаних ефектів.

«Фармакотерапія загалом працює, але, на жаль, не завжди — і вона може мати низку ускладнень», — пояснює Ко. — «Саме тоді вдала ідея спробувати альтернативні варіанти на кшталт імплантатів».

До того ж, він зауважує, що блукаючий нерв уже давно знаходиться в зоні інтересів для контролю над іншими захворюваннями: аналогічні пристрої дозволені для лікування епілепсії та депресії. А ще існують прилади, що стимулюють мозок при хворобі Паркінсона й виявляються «дієвішими за ліки» для деяких пацієнтів.

Ревматоїдний артрит (РА) є одним із найбільш вивчених прикладів у контексті нової електротерапії. Ця хвороба вражає приблизно півтора мільйони жителів США. Цілком імовірно, що саме РА стане першим аутоімунним недугом, на який почнуть систематично впливати імпульси блукаючого нерва.

Пристрій, що розроблений SetPoint Medical, уже перебуває на розгляді в Управлінні з контролю за продуктами та ліками (FDA) США. Орієнтовно до кінця 2025 року можна очікувати на підсумкове рішення регулятора.

Під час оцінювання цього нового методу FDA розгляне, зокрема, результати дослідження, проведеного у 2024 році за участю 242 пацієнтів. Дані експерименту свідчать, що всього 12 тижнів стимуляції пристроєм суттєво знижували симптоматику та сповільнювали прогресування ревматоїдного артриту. У багатьох учасників також відзначалося сповільнення уражень суглобів і значне зниження рівнів запальних білків в організмі.

Блукаючий нерв: єднальна ланка між мозком і тілом

Близько 20 років тому дослідники випадково виявили зв’язок між блукаючим нервом та імунною системою. Група вчених на чолі з Кевіном Трейсі тестувала на щурах експериментальний препарат, призначений боротися з запальними процесами в мозку, і зненацька помітила, що ці ж ліки пригнічують запалення по всьому тілу.

Ключем до цього виявився спеціальний нервовий сигнал, який ішов від головного мозку до імунних клітин.

«З’ясувалося, що він рухається блукаючим нервом, що, по суті, відіграє роль гальмівної педалі у вашому автомобілі», — розповідає Трейсі. — «Він зупиняє запалення».

Після цього дослідники задумалися: чи можна вибірково «натискати» на це гальмо, щоб допомогти пацієнтам з надмірно активованою імунною системою? Відтоді минули десятиліття досліджень, перш ніж ця ідея перетворилася на реальні технології.

Блукаючий нерв насправді складається з двох симетричних гілок — правої та лівої, що пов’язують мозок із внутрішніми органами: серцем, легенями, печінкою, кишечником і селезінкою. «Цей нерв настільки важливий, що якщо перерізати його з обох боків, життя людини буде в критичній небезпеці», — наголошує Трейсі.

Чимало сучасних відкриттів, пов’язаних із блукаючим нервом, належать команді з Інституту біоелектронної медицини Фейнштейна. Доктор Ставрос Занос із колегами експериментує з повнорозмірною моделлю людського блукаючого нерва, який часто порівнюють із багатосмуговою магістраллю, що пронизує тулуб.

Показуючи в лабораторії прозору трубку із білою волокнистою тканиною завтовшки приблизно з олівець, Занос каже: «Тут ми маємо більшу частину блукаючого нерва — від мозку в напрямку шиї до середини грудної клітки».

Якщо розглянути переріз під мікроскопом, він нагадує скибочку огірка, де зеленуваті цятки — це тисячі окремих нервових волокон. У кожному «кабелі» ліворуч і праворуч є понад 100 тисяч таких ниток.

«Багато хто з них відповідає за те, щоб інформувати мозок про запальні процеси в організмі», — продовжує Занос.

Команда вчених навчилася «підслуховувати» електричний потік блукаючим нервом у тварин і навіть перетворювати його на звукову доріжку, щоб можна було почути зміни в реальному часі. Сангіта Чаван демонструє аудіозапис експерименту, на якому спочатку чути рівномірне дзижчання, що відповідає нормальному стану. Коли ж піддослідній тварині вводять речовину, яка запускає запалення, звук стає схожим на потріскування попкорну.

«Так ми чітко фіксуємо момент, коли запальна реакція передається вгору до мозку блукаючим нервом», — зазначає Трейсі.

Проте на цьому все не закінчується: електричні імпульси також активують рефлекторний механізм, який підштовхує мозок посилати сигнали «вниз» тим же нервом, блокуючи надмірну продукцію запальних білків (цитокінів).

«Щойно ми розібралися, що саме блукаючий нерв може віддавати команду селезінці приглушувати вивільнення цитокінів, — додає Трейсі, — стало зрозуміло, що якщо навчитися стимулювати ці волокна, можна регулювати запалення».

Перетворення досліджень на пристрої

На основі цих відкриттів SetPoint Medical розробила імплантат, здатний стимулювати блукаючий нерв.

«Приблизно за розміром він нагадує велику пігулку — щось на кшталт вітамінки, тільки трохи більшого формату», — зазначає доктор Ко.

Цей механізм схожий на апарати, які вже використовують для контролю епілепсії.

Зараз SetPoint Medical не обмежується лише ревматоїдним артритом. Компанія почала випробування електричної стимуляції блукаючого нерва в пацієнтів із розсіяним склерозом та хворобою Крона, намагаючись перевірити її ефективність у ширшому спектрі аутоімунних порушень.

Якщо результати будуть позитивними й підтвердять попередні успіхи, електротерапія може стати важливою складовою арсеналу боротьби з аутоімунними захворюваннями та відкрити дорогу для нових методів лікування, що дозволять знизити потребу в дорогих імунопригнічувальних препаратах та мінімізувати ризик інфекційних ускладнень.

#Вчені #розробляють #пристрої #для #лікування #аутоімунних #хвороб

Source link

Оцініть статтю