Дослідження про механізм старіння, який відкрили на моделі черв’яків через голодування та роль гена TFEB.
Вчені Інституту біології старіння імені Макса Планка виявили важливий механізм контролю старіння через голодування та повторне годування. Вони використали модель організму — черв’яків Caenorhabditis elegans, що дозволяє спостерігати старіння на рівні всього тіла. «Ми представляємо модель для вивчення старіння на рівні всього організму. Вона надає інструмент для дослідження того, як можна викликати та подолати старіння» — пояснює Адам Антебі.
Ключову роль дослідники відвели транскрипційному фактору TFEB — білку, який контролює експресію генів у відповідь на доступність поживних речовин. За відсутності TFEB у черв’яків не відновлюються стовбурові клітини після голодування, і виникає стан, схожий на старіння. Цей стан проявляється маркерами пошкодження ДНК, розширенням ядришок, накопиченням мітохондріальних активних форм кисню (ROS) та підвищеною експресією запальних молекул — ознаками, схожими на старіння у ссавців.
Цікаво, що нормальні черв’яки після голодування демонструють відновлення й певне «омолодження», тоді як без TFEB запускають програми росту без достатнього живлення. Це призводить до клітинного стресу і передчасного старіння. «За допомогою нашої нової моделі ми провели генетичний скринінг, щоб виявити мутації, які можуть обійти старіння» — додає Антебі.
Вчені також зосередились на сигнальному шляху TFEB-TGFbeta, що впливає на клітинний стан спокою під час ракового діапаузу — коли ракові клітини виживають після хіміотерапії, залишаючись у неактивному стані. У майбутньому дослідники планують використати цю модель для розробки методів боротьби зі старінням клітин і запобігання виживанню ракових клітин.
#Вчені #відкрили #механізм #старіння #через #ген #TFEB
Source link