Як правильно розрахувати розміри каміна для ефективного обігріву вашої оселі?

Технології

Камін в оселі не тільки обігріває приміщення, а й додає естетики кімнаті, створюючи особливу атмосферу в зимові вечори. Перед тим як купити камін для опалення будинку, слід визначитися з багатьма критеріями. Серед них розміри конструкції відіграють одну з головних ролей. Від параметрів залежить:

Безпека експлуатації. Якщо неправильно зробити розрахунки, в кімнату можуть потрапляти продукти згоряння та чадний газ, що несе пряму загрозу здоров’ю та життю мешканців.
Ефективність обігріву. Чим більша споруда, зокрема, камінна топка, тим більше палива туди можна закласти, й, відповідно, більше тепла отримати. Це дуже важливо, коли каміну відведена функція головного джерела опалення.


Кількість матеріалів, які потрібні для будівництва, декоративного облицювання. Очевидно, що для масивних конструкцій їх буде витрачено більше.
Гармонійний вигляд інтер’єру. Якщо камін надто великий, він буде загромаджувати кімнату, в приміщення може бути занадто жарко. Надто малі ж розміри не дозволять якісно її обігріти, та й огляд на полум’я буде не найкращим.

Щоб уникнути помилок при проєктуванні, доцільно звернутися за допомогою до кваліфікованих спеціалістів. Але основні принципи підбору розмірів все ж варто знати.

Як визначитися з розмірами опалювальної конструкції?

Камін складається з топки (чавунної чи викладеної з цегли), димової камери та димоходу. Розміри кожного компонента повинні мати підхоже співвідношення з параметрами приміщення, яке заплановано опалювати. Купити камін можна для кімнати площею не менш ніж 20 квадратних метрів. Якщо площа приміщення саме така, розміри дров’яного каміна підбираються з урахуванням нижче вказаних рекомендацій:

площа топки може варіюватися в межах 0,4 м2; ширина отвору топки – 78 см, його висота – 52 см; глибина має становити 34 – 35 см.

В загальному, площа отвору топки за співвідношенням до площі приміщення має рівнятися 1:50. Висота та ширина співвідносяться 2:3, а глибина й висота паливної камери – в діапазоні від 1:2 до 2:3.

Що брати до уваги, розраховуючи димохід?

На розміри димового отвору найбільше впливає площа топки. Аби забезпечити належний рівень тяги, цей показник має бути у 8 – 15 разів більшим, ніж площа перерізу димохідної труби. Якщо, за планами, труба буде круглою, допускається вибір меншого перерізу, ніж у випадку з квадратним або прямокутним димоходом. Оптимальним співвідношенням площі перерізу димоходу та паливного отвору вважається показник 1/10, проте він не є точною вимогою для дотримання – кожен окремий випадок потребує індивідуальних розрахунків.

Яким повинен бути фундамент під камін?

Ще перед зведенням необхідно потурбуватися про наявність окремого фундаменту. Він обов’язковий, якщо загальна маса конструкції становить від 500 кг та більше. Дерев’яні перекриття не можуть слугувати надійною основою каміна, оскільки при експлуатації з’являються тріщини, поступове просідання. Це спричиняє небезпеку для жителів будинку – слабкі перекриття можуть зруйнуватися, також зростає ймовірність пожежі через спалахування деревини.

Як правило, глибина котловану має складати 60 см, а ширина – у 10 разів перевищувати розміри майбутньої основи. На глибину впливають кліматичні особливості регіону, специфіка ґрунтів. Коли ґрунт схильний до промерзання й значно збільшується в об’ємі при промерзанні, тоді глибину фундаменту збільшують до 1 метра. Після того, як фундамент був залитий та ретельно вирівняний, треба почекати 7 днів, й тоді братися до спорудження каміна.

Після завершення основних робіт з встановлення каміна не слід забувати про регулярний догляд та обслуговування. Це включає чистку димоходу, перевірку герметичності всіх з’єднань, а також обережне використання для підтримання його ефективності й безпеки. Правильно спроєктований та доглянутий камін не лише забезпечить комфорт і тепло в домі, але й стане естетичним центром вашої оселі, що приносить радість та затишок на довгі роки.

Оцініть статтю