Захист 1,2% поверхні Землі запобіжить масовому вимиранню, порахували вчені

Uncategorized

Вчені визначили зони, які необхідно зберегти, щоб запобігти шостому масовому вимиранню на Землі.

Дослідники з недержавних природоохоронних організацій проаналізували ареали проживання видів, що перебувають під загрозою зникнення. Комплексний аналіз показав, що для запобігання масовому вимиранню необхідно створити захищені заповідні зони на 1,2% поверхні Землі, більша частина якої розташована в тропіках.

Вчені використовували наявні дані про світове біорізноманіття, що включають відомості про зникаючі, рідкісні та ендемічні види. Ці шари об’єднали з картами наявних територій, що охороняються, та аналізом земельного покриву на основі супутникових знімків, що показують площу місця існування, що залишилося, для різних видів.

Ділянки, що потребують захисту, показані фіолетовим кольором. Зображення: Eric Dinerstein et al., Frontiers in Science

У результаті дослідники визначили найбільш критичні для живих видів і нині незахищені території. Загалом учені визначили 16 825 ділянок, що потребують охорони, які охоплюють приблизно 164 млн га, або 1,2% поверхні суші. При цьому більше половини земель розташовано в тропіках, і їхній захист міг би запобігти більшості прогнозованих вимирань. А 38% земель розташовані в межах 2,5 км від наявних природоохоронних зон.

Автори дослідження зазначають, що з 2018 по 2023 рік глобальні ініціативи зі збереження біорізноманіття захистили додатково 1,2 млн км, або 120 млн га землі. Це можна порівняти із завданням, яке ставлять дослідники, але проблема в тому, що наявні заходи не завжди були спрямовані на вразливі види – лише 0,11 млн км?, тобто менш ніж 10% із цих земель справді мали критичне значення для біорізноманіття.

Наявні зусилля неефективні, оскільки витрачаються, зокрема, на захист непріоритетних територій, вважають учені

Вчені вважають, що використання єдиного плану, що враховує найбільш вразливі види ссавців, птахів, земноводних і рослин, підвищить ефективність вжитих заходів. Вони порахували на основі даних про минулі проєкти, що, наприклад, для створення захищених зон у тропіках протягом найближчих п’яти років буде достатньо витрачати щорічно близько $34 млрд. Для порівняння, Світовий банк оцінив світовий ВВП 2022 року в $100,88 трлн.

#Захист #поверхні #Землі #запобіжить #масовому #вимиранню #порахували #вчені

Source link

Оцініть статтю