Нове дослідження відкриває дивовижну підказку в прогнозуванні землетрусів: крихітні вигнуті подряпини на площинах розломів.
Новий крок у прогнозуванні землетрусів
Команда науковців розробила інноваційну техніку аналізу розломів, здатну вдосконалити передбачення землетрусів завдяки визначенню точок зародження підземних поштовхів, відстеженню їх поширення та прогнозуванню місць, де шкода може бути найбільшою.
Опубліковане нещодавно в журналі Geology дослідження презентує цю нову методологію, яка допомагає визначити початкові зони та динаміку минулих землетрусів. Розуміння цих аспектів надзвичайно важливе для подальшого прогнозування можливих сценаріїв розвитку майбутніх сильних поштовхів уздовж ключових ліній розлому.
Криві подряпини: «відбитки пальців» землетрусів
Науковці з’ясували, що на площинах розломів залишаються характерні вигнуті подряпини — вони схожі на сліди від шин при різкому повороті на високій швидкості. Завдяки аналізу цих «шрамів» можна з’ясувати, з якого боку землетрус дійшов до певної ділянки розлому.
«Поверхні розломів накопичують ці вигнуті подряпини, хоча донедавна ми не здогадувалися про їх існування або не знали, як правильно їх тлумачити», — розповідає геолог Каліфорнійського університету в Ріверсайді та провідний автор дослідження Нік Барт.
Як глобальні дослідження розломів змінюють підходи
Подібні вигнуті подряпини були зафіксовані на розломах після низки великих землетрусів, зокрема після землетрусу Ріджкрест 2019 року в Каліфорнії. За допомогою комп’ютерного моделювання вдалося підтвердити, що форма й напрямок цих слідів свідчать про те, як саме поширювався землетрус.
Головною відмінністю цього дослідження є демонстрація того, що описана методика придатна для встановлення «відбитків» навіть доісторичних землетрусів. Універсальність такого підходу дає змогу застосовувати його до різноманітних розломів планети, допомагаючи готуватися до можливих майбутніх підземних поштовхів і краще оцінювати сейсмічні ризики в глобальному масштабі.
Точніше прогнозування майбутніх поштовхів
«Ці нові подряпини розповідають нам, у якому напрямку й у якому місці починався попередній землетрус, що відкриває можливість зрозуміти, де може виникнути наступний поштовх і в який бік він може поширитися. Така інформація вкрай важлива для Каліфорнії, адже з’ясування точного вектора поширення землетрусу на розломах на кшталт Сан-Андреас чи Сан-Хасінто дає шанс удосконалити прогнози його впливу», — підкреслив Барт.
Місце зародження землетрусу й напрямок його руху істотно впливають як на силу поштовхів, так і на час, коли їх відчують люди. Наприклад, уже показано, що потужний землетрус, що починається в районі Солтон-Сі й рухається північним напрямком уздовж розлому Сан-Андреас, може спричинити значно серйозніші наслідки для Лос-Анджелеса, аніж землетрус, епіцентр якого розміщується ближче до міста та поширюється у протилежний бік.
З іншого боку, якби сильний поштовх розпочався подалі від великих населених пунктів, існує ймовірність, що системи раннього попередження, зокрема SMS-сповіщення, встигнуть надати мешканцям великих міст, як-от Лос-Анджелеса, приблизно хвилину на підготовку — це може врятувати безліч життів.
Погляд у майбутнє з Альпійським розломом Нової Зеландії
Новозеландський Альпійський розлом відомий частими масштабними землетрусами, що робить його зразковим полігоном для дослідження поведінки розломів. Вважається, що тут відбуваються сильні поштовхи майже через кожні 250 років, немов за розкладом.
Це дослідження дає два ключові відкриття для Альпійського розлому. Перше: останній землетрус, який трапився у 1717 році, рухався з півдня на північ — а за попередніми моделями, саме такий сценарій спричиняє більш інтенсивні поштовхи в густонаселених регіонах. Друге: стало зрозуміло, що потужні землетруси можуть починатися на обох кінцях цього розлому, чого раніше не фіксували.
«Усе, що ми з’ясували на Альпійському розломі, тепер можна використати для дослідження розломів решти світу. Адже існує висока ймовірність сильного землетрусу на півдні Каліфорнії в осяжному майбутньому, тож пошук вигнутих слідів на Сан-Андреасі стає одним із пріоритетних завдань», — зазначив Барт.
Новий рівень готовності до землетрусів
У підсумку, Барт і його колеги планують закликати наукову спільноту до активного використання цієї техніки, щоб відновити повну картину сейсмічної історії розломів. Із найбільшим ентузіазмом він прагне досліджувати мережу розломів Каліфорнії, зокрема відомий розлом Сан-Андреас, аби точніше прогнозувати майбутні поштовхи та підвищувати рівень підготовленості у одному з найбільш сейсмонебезпечних регіонів США.
«Без сумніву, нові дані сприятимуть глибшому розумінню процесів, що відбуваються під час землетрусів, і допоможуть удосконалити моделі їх перебігу не лише для Каліфорнії, а й для всього світу», — підсумував Барт.
#Землетруси #залишають #сліди #вчені #навчилися #їх #читати
Source link