До 2030 року ринок праці зазнає значних змін під впливом автоматизації та впровадження штучного інтелекту (ШІ), що спричинить як скорочення традиційних професій, так і створення нових спеціалізованих позицій.
За результатами опитування Всесвітнього економічного форуму (WEF), 41% роботодавців планують скоротити чисельність персоналу через автоматизацію, проте 77% компаній готові інвестувати у перенавчання своїх співробітників. Такий підхід свідчить про прагнення бізнесу не лише пристосовуватися до технологічних змін, але й зберігати конкурентоспроможність шляхом інтеграції технологій у робочі процеси.
На відміну від попередніх прогнозів, у звіті WEF акцент зроблено на двоїстому впливі ШІ: скороченні ряду професій і водночас створенні нових спеціалізованих ролей. Наприклад, професії, які передбачають повторювані завдання, такі як бухгалтерія, клерк поштової служби чи виконавчий секретар, поступово замінюються автоматизованими рішеннями. Водночас зростає попит на технічні спеціальності та професії, пов’язані з відновлюваною енергетикою.
“Розвиток ШІ та відновлюваної енергетики кардинально змінює ринок праці”, – підкреслюється в прес-релізі WEF.
Саадія Західі, керуюча директорка форуму, наголосила на потенціалі генеративного ШІ, який створює текст, зображення та інший контент, що сприяє трансформації багатьох галузей. Це підсилює потребу у співпраці між людиною і машиною, що робить критично важливими м’які навички, зокрема адаптивність, комунікацію та креативність.
Попри скорочення традиційних ролей, ШІ відіграє не лише роль автоматизації, а й інструмента для посилення людських можливостей. Це відкриває перспективи для співіснування технологій і людини у майбутньому робочому середовищі, де ключовим фактором успіху стане здатність до безперервного навчання та адаптації.
#відсоток #роботодавців #скоротять #штат #через #ШІ #до
Source link