Астрономи знайшли поблизу центру Чумацького Шляху загадкове джерело міліметрового випромінювання

Uncategorized

Астрономи за допомогою наземної системи радіотелескопів ALMA виявили в центральній зоні Чумацького Шляху компактне джерело міліметрового випромінювання невідомої природи. Воно може бути чорною дірою проміжної маси або результатом злиття зірок. Стаття з цими результатами була опублікована в журналі Astrophysical Journal Letters.

Положення MUBLO на картах радіовипромінювання центральної області Чумацького Шляху за даними оглядів Nobeyama (ліворуч) і MUSTANG і ACES (праворуч). Яскравий об’єкт на правому зображенні – Стрілець А*., Adam Ginsburg et al. / The Astrophysical Journal Letters, 2024

Незважаючи на бурхливий розвиток методик спостережень і телескопів за останні кілька десятиліть, астрономи досі знаходять нові астрофізичні об’єкти або явища, чиї властивості та природа залишаються невідомими або пояснюються конкуруючими моделями.

Група астрономів на чолі з Адамом Гінзбургом з Університету Флориди виявила нове джерело випромінювання невідомої природи в Чумацькому Шляху. Об’єкт під назвою G0.02467-0.0727 був знайдений під час програми ACES з дослідження в міліметровому діапазоні хвиль радіотелескопом ALMA Центральної молекулярної зони – комплексу щільних газових хмар у центрі нашої галактики. Вчені аналізували дані спостережень ALMA за 2013, 2018 і 2022 роки.

Новий об’єкт отримав позначення MUBLO (Millimeter Ultra-Broad-Line Object). Він демонструє широкі лінії випромінювання, що виникають під час переходів у молекулах CS, SO і SO2. Спектральний індекс випромінювання континууму свідчить про випромінювання пилу. MUBLO є компактним – його розмір менше восьми тисяч астрономічних одиниць, і він знаходиться на відстані 26 тисяч світлових років від Сонця. Оцінка вмісту різних молекул в об’єкті відрізняється від хімічного складу кульових скупчень, хмар галактичного диска, еволюціонуючих зірок та продуктів злиттів зірок. Немає також свідчень наявності ударних хвиль.

Передбачається, що MUBLO може знаходитися в 30-300 світлових роках від надмасивної чорної діри Стрілець А* у кульовому скупченні. Його маса може сягати 50 мас Сонця, а температура газу становить 15 Кельвінів, з пилом, температура якого менша за 50 Кельвінів, буде в сто разів менше. В радіодіапазоні, інфрачервоному та рентгенівському діапазонах не було знайдено супутнього об’єкта.

Учені розглянули кілька моделей, які могли б пояснити природу цього об’єкта: відтік газу від протозірки або злиття протозоряних ядер, газова хмара в процесі колапсу, зірка, що втрачає речовину, типу гіганта або надгіганта, злиття зірок, планетарна туманність, залишок наднової, високошвидкісна компактна хмара, чорна діра проміжної маси і фонова галактика. Жодна з них повністю не пояснює властивості джерела, хоча моделі злиття зірок і чорної діри проміжної маси з газопиловим диском здаються найцікавішими для подальших досліджень.

Відкриття такого об’єкта вказує на необхідність подальших досліджень, щоб зрозуміти його природу та значення для астрономії.

#Астрономи #знайшли #поблизу #центру #Чумацького #Шляху #загадкове #джерело #міліметрового #випромінювання

Source link

Оцініть статтю