Британські вчені з Бірмінгемського університету виявили, що певні пер- і поліфтороалкільні речовини (PFAS) можуть легко проникати через шкірний бар’єр і потрапляти в кровотік людей і тварин. Це дослідження було опубліковане в науковому журналі Environment International (EnvInt).
PFAS – це група з 16 000 хімічних сполук. Вони широко використовуються у виробництві антипригарного посуду, водовідштовхувальних тканин та інших матеріалів з термостійкими і водонепроникними властивостями.
Оскільки ці речовини дуже повільно розкладаються в навколишньому середовищі, їх називають “вічними хімікатами”. Відомо, що PFAS можуть накопичуватися в організмі і викликати важкі захворювання, включаючи рак, ендокринні розлади, пошкодження репродуктивної системи і різні ускладнення вагітності.
У новому дослідженні фахівці вивчили 17 найпоширеніших PFAS. У своїх експериментах команда використовувала 3D-моделі, еквівалентні людській шкірі – багатошарові тканини, вирощені в лабораторії, які імітують властивості зовнішніх покривів тіла.
З 17 протестованих PFAS команда виявила, що 15 речовин продемонстрували значну абсорбцію через шкіру, причому щонайменше 5 відсотків експозиційної дози було поглинуто.
При досліджуваних дозах впливу абсорбція в кров найбільш регульованої ПФАС (перфтороктанова кислота; ПФОК) становила 13,5%, при цьому ще 38% застосованої дози утримувалося в шкірі для потенційного довготривалого потрапляння в кровообіг.
Кількість поглиненої речовини, схоже, корелює з довжиною вуглецевого ланцюга в молекулі. Наприклад, поглинання перфторопентанової кислоти було в чотири рази вищим, ніж у PFOA, і становило 59%, зазначають дослідники.
#Токсичні #вічні #хімікати #легко #вбираються #через #шкіру #зясували #вчені
Source link