Результати недавнього дослідження показали, що здатність сучасних людей перетравлювати лактозу з’явилася внаслідок голоду та інфекційних захворювань багато тисяч років тому. Вижити змогли тільки ті, хто мав необхідний ген.
Непереносність лактози – це стан, за якого в організмі не вистачає ферменту лактази. У результаті всі продукти, що містять молочні компоненти тваринного походження, викликають у людини з непереносністю розлад шлунка.
Раніше вважалося, що генетична варіація, яка дає змогу людям перетравлювати лактозу, розвинулася в той самий час, коли ми почали пити молоко тваринного походження. Однак дослідження англійських учених показало, що все було не зовсім так.
Що виявили вчені
Англійські дослідники з Брістольського університету та Університетського коледжу Лондона з’ясували, що ген толерантності до лактози з’явився у людей не відразу. Кілька тисяч років поспіль люди пили молоко і страждали від симптомів непереносності, але ген толерантності почав поширюватися тільки тоді, коли непереносність стала смертельною.
Фермент, який перетравлює лактозу, називається лактазою, і він виробляється в тонкому кишківнику під час внутрішньоутробного розвитку плода. Після припинення грудного вигодовування лактаза перестає вироблятися в організмі дітей, і тому вони більше не можуть перетравлювати лактозу, що міститься в молочних продуктах. У цьому разі під час потрапляння лактози до товстого кишківника виникають неприємні симптоми, такі як здуття живота, діарея або метеоризм.
Однак у результаті еволюційного розвитку в деяких людей з’явився ген, що відповідає за вироблення лактази і в дорослому віці. Раніше вчені вважали, що це сталося тоді, коли люди стали регулярно вживати молочні продукти, тобто, приблизно 10 тисяч років тому.
Але все виявилося набагато складніше – англійські дослідники з’ясували, що ген толерантності до лактози з’явився й поширився приблизно 5 тисяч років тому, тобто, тисячоліття до того люди пили молоко, незважаючи на неприємні відчуття. Поворотним моментом став час, коли люди потерпали від сильного голоду та інфекційних захворювань – у цій ситуації організм, ослаблений хворобою та нестачею їжі, просто не міг перенести ще й діарею. Тому люди з непереносимістю лактози швидко вмирали. Виживали лише ті, у кого встиг розвинутися ген толерантності, який вони згодом передавали своїм дітям.
#Учені #зясували #коли #людей #виник #ген #толерантності #до #лактози
Source link