Австралійські екологи зустріли чарівну літорію з нетиповим забарвленням. Зазвичай у цих жаб зелений верх, білий низ і жовті лапи. Однак співробітники природоохоронної організації Australian Wildlife Conservancy (AWC) виявили в регіоні Кімберлі в штаті Західна Австралія незвичайну представницю виду, яка була здебільшого блакитною. Як повідомляє New Scientist із посиланням на прес-реліз AWC, імовірно, жаба набула аномального забарвлення через мутацію, але це не завадило їй дожити до двох-трьох років.
Сині та блакитні кольори рідко зустрічаються у забарвленні жаб та інших безхвостих амфібій. Один з небагатьох винятків – блакитна морфа плямистого древолаза (Dendrobates tinctorius), що поширена на півдні Сурінаму і в бразильському штаті Пара. В інших жаб у відтінки синього забарвлені тільки окремі ділянки тіла, наприклад, кінцівки. Крім того, деякі безхвості амфібії стають синіми або блакитними лише на час шлюбного періоду (як самці гостромордих жаб, що мешкають у Росії (Rana arvalis)) або набувають такого забарвлення через мутацію.
Екологу Джейку Баркеру (Jake Barker) і його колегам із природоохоронної організації AWC вдалося виявити блакитну жабу в заповіднику Чарнлі-Рівер – Артезіан-Рендж, розташованому в регіоні Кімберлі на півночі Західної Австралії. Зустріч із незвичайною амфібією сталася минулого квітня. В один із вечорів співробітники AWC помітили на лавці біля дослідницького центру амфібію блакитного кольору. Вона дозволила себе сфотографувати, після чого втекла.
Баркер та інші співробітники AWC дійшли висновку, що блакитна жаба належить до виду під назвою чарівна літорія (Ranoidea splendida), який поширений на північному заході Австралії. Зазвичай верхній бік тіла цих амфібій забарвлений в оливковий або яскраво-зелений колір з невеликими жовтуватими плямами на голові та спині, черевце біле, а низ лап жовтий. Однак у особини з Кімберлі майже все тіло було блакитно-синім, за винятком кількох білих плям на спині, оливкових привушних залоз і жовтих ділянок на лапах. Ймовірно, вона набула нетипового забарвлення через мутацію, яка призвела до недостатнього вироблення жовтого пігменту.
Передбачається, що зелене забарвлення чарівних літорій служить їм захистом від хижаків, маскуючи на тлі рослинності. У такому разі блакитна представниця виду має бути добре помітною і вразливою для ворогів. Однак на думку герпетолога Джоді Роулі (Jodi Rowley) з Австралійського музею, цій особині (яку дослідниця визначила як самця) приблизно два-три роки. Таким чином, незвичайне забарвлення не заважало жабі виживати протягом кількох років. А за вдалого збігу обставин у неї є шанси досягти і 20-річного віку.
Співробітники AWC зазначають, що після першої зустрічі з блакитною чарівною літорією ще не раз помічали цю особину біля дослідницького центру. Ловити її для додаткового вивчення вони не планують. Натомість амфібії дозволять вільно жити в природному середовищі існування.
#Австралійці #зустріли #чарівну #літорію #блакитного #кольору
Source link