Турецькі вчені дослідили фрагменти тканини, знайдені в ізраїльській печері Скуллс. Ці тканини датуються середнім бронзовим віком, приблизно XX-XVIII століттям до нашої ери. Результати дослідження, опубліковані в Journal of Archaeological Science: Reports, показали, що тканина була фарбована барвником, виготовленим із висушених комах середземноморських кермесів.
Люди навчилися виготовляти барвники з живих істот ще в давнину. Найдорожчим барвником у Середземномор’ї був пурпур, який робили з морських молюсків. Інший цінний червоний барвник отримували з висушених самок червців, таких як середземноморські кермеси (Kermes vermilio). Перші письмові свідчення про виготовлення такого барвника датуються 1425 роком до н.е. і містяться в клинописних текстах архіву Нузі, Старому Завіті та інших стародавніх текстах.
Археологічні дані також свідчать про використання кермесів. Залишки цих комах були знайдені в неолітичних посудинах у Франції, хоча це, ймовірно, були магічні або лікарські засоби, а не барвники. Найраніші фрагменти тканини, фарбовані кермесом, були знайдені в соляних шахтах Австрії та датуються 1400-400 роками до н.е. Також цей барвник виявлений на пазирикському килимі (V-III століття до н.е.) в Алтаї та інших артефактах.
Наама Сукенік з Управління старожитностей Ізраїлю разом із колегами дослідила матеріали з печери Скуллс. Археологи виявили понад 430 фрагментів текстильних виробів, більшість з яких датуються епохою халколіту (4500-3800 роки до н.е.). Два з них, виготовлені з вовняних і лляних ниток і пофарбовані червоним пігментом, привернули особливу увагу дослідників.
Радіовуглецевий аналіз показав, що ці знахідки датуються 1954-1767 роками до н.е. Щоб визначити походження барвника, вчені застосували високоефективну рідинну хроматографію. Результати показали, що барвник був виготовлений із кермесів, ймовірно, середземноморських. Цілком можливо, що пофарбована тканина або барвник були імпортовані.
Вчені зазначили, що раніше в Південному Леванті вже знаходили фрагменти тканин, фарбованих кермесом, але вони датувалися пізнішими періодами. Рідкість таких знахідок до римської епохи пояснюється поганою збереженістю тканин та відсутністю хімічних досліджень.
Це дослідження розширює наше розуміння використання барвників у стародавньому світі і підтверджує, що червоний барвник з кермесів використовувався вже в середньому бронзовому віці.
#Ізраїлі #виявили #пофарбовану #кермесом #тканину #бронзової #доби #фото
Source link