Ізраїльські вчені виявили, що раціон стародавніх гірників, які видобували мідну руду в Південному Леванті в I-V століттях нашої ери, був збалансованим і містив різноманітні рослинні продукти, м’ясо та морепродукти. Повідомляється в статті, опублікованій у Journal of Arid Environments
У південній частині Леванту, де знаходяться три великі гірничо-металургійні центри, люди займалися видобутком мідної руди з давніх часів. Археологічні дослідження показали, що видобуток розпочався ще в епоху пізнього халколіту, близько V-IV тисячоліть до нашої ери. Особливу увагу вчених привернула територія Ваді-ель-Араба, що розташована в сучасних Ізраїлі та Йорданії, де були знайдені стародавні копальні та табори гірників.
Дослідження, проведене Міхалом Давидом з Університету імені Бар-Ілана та його колегами, вивчало залишки їжі з Ваді-ель-Араба, знайдені у двох копальнях та невеликій печері, яку використовували гірники. Залишки відносяться до I-V століть нашої ери, коли ці об’єкти були під контролем Набатейського царства, Римської імперії та Візантії.
Науковці зібрали 503 залишки культурних і диких рослин, серед яких були ячмінь, гранати, персики, волоські горіхи, сливи, мигдаль, оливки, фініки, цибуля, часник та насіння кипариса. Також у раціоні стародавніх гірників було м’ясо одногорбих верблюдів і дрібних рогатих тварин, переважно домашніх кіз. Учені виявили 232 залишки ссавців, що підтверджує різноманітність м’ясної дієти.
Морська риба, доставлена у в’яленому, копченому або солоному вигляді, також була важливою частиною раціону. Дослідники ідентифікували кістки та луску риб-папуг, кам’яних окунів, ставридових, летринових, риб-ангелів, каталуфових, спарових і скумбрієвих. Вся ця риба, ймовірно, була виловлена в затоці Акаба, що знаходиться на північному заході Червоного моря. Крім того, в одній із копалень було знайдено три раковини великих тридакн, які могли використовуватися як масляні лампи, або ж спочатку слугували їжею.
Дослідники відзначили, що збалансований раціон гірників свідчить про те, що на рудниках працювали не раби чи люди з низьким соціальним статусом. Ймовірно, видобутком мідної руди займалися набатеї, які обмінювали мідь на продукти харчування на ринках вздовж торгових шляхів.
#Дієта #стародавніх #гірників #Південного #Леванту #результати #досліджень
Source link