Чверть видів прісноводних риб і бабок під загрозою зникнення

Uncategorized

24 відсотки видів риб, ракоподібних і бабок, що мешкають у прісноводних екосистемах, опинилися під загрозою вимирання через антропогенні фактори, такі як забруднення, будівництво гребель, сільське господарство та зміна клімату.

Прісноводні екосистеми, які займають менше 1% земної поверхні, є домівкою для 10% відомих біологічних видів, включаючи третину хребетних і половину всіх риб. Високий рівень антропогенного навантаження на водойми обумовлений їх розташуванням у місцях з інтенсивною людською діяльністю протягом тисячоліть. Водночас глобальні дослідження та заходи із захисту біорізноманіття переважно зосереджені на інших групах тварин, таких як ссавці або птахи, залишаючи прісноводні види поза увагою.

Команда Кетрін Сойєр з Міжнародного союзу охорони природи провела глобальну оцінку стану 23 496 видів риб, бабок і ракоподібних у прісноводних екосистемах за результатами досліджень 2003–2023 років. Було встановлено, що 30% ракоподібних, 26% прісноводних риб і 16% бабок перебувають під загрозою зникнення. З моменту 1500 року зникло вже 89 видів цих тварин, основними причинами чого є забруднення середовища (54% уразливих видів), будівництво гребель (39%), сільське господарство (37%), інвазивні види (28%) і зміни клімату (20%).

Регіонами з найбільшою концентрацією вразливих видів є озера Вікторія і Тітікака, Західні Гати та Шрі-Ланка. Для ефективної охорони необхідно враховувати не лише таксономічне (кількість видів), але й філогенетичне (родини й загони) та функціональне (екологічна роль) розмаїття. Дослідження 2456 річкових басейнів показали, що вплив людської діяльності вже зачепив усі аспекти біорізноманіття риб у половині річок світу.

Результати цього дослідження наголошують на необхідності переорієнтації зусиль у збереженні біорізноманіття на прісноводні екосистеми, які відіграють критичну роль у підтримці глобальної екологічної рівноваги.

#Чверть #видів #прісноводних #риб #бабок #під #загрозою #зникнення

Source link

Оцініть статтю