Астрономи виявили в атмосфері екзопланети K2-18b газ, який на Землі виробляється живими організмами, що породжує надію та скептичні дискусії про можливість позаземного життя.

Унікальні характеристики планети K2-18b
Планета K2-18b розташована на відстані 120 світлових років від Землі. За галактичними мірками вона практично в нашому “космічному сусідстві”. Маса K2-18b у вісім разів перевищує земну, а об’єм – у 18 разів. Це вказує на густину вдвічі нижчу за земну, що свідчить про наявність великих запасів води чи масивної атмосфери.
“Планета може бути або зменшеною версією крижаного гіганта нашої Сонячної системи Нептуна, так званим міні-Нептуном, або кам’янистою планетою без води з масивною водневою атмосферою”, – пояснює Деніел Апай, професор астрономії Університету Арізони. Третя гіпотеза Нікку Мадхусудхана передбачає, що це “океанічний світ” із глобальним океаном завглибшки тисячі кілометрів.
Проривне відкриття диметилсульфіду
У квітні 2024 року космічний телескоп Джеймса Вебба спостерігав за планетою протягом шести годин. Зоряне світло фільтрувалося крізь атмосферу K2-18b, несучи “відбитки” молекул. Команда виявила сліди “диметилсульфіду” (DMS) – газу, який на Землі продукують морські водорості.
Перше дослідження 2023 року показало слабкий сигнал DMS. Повторні спостереження 2025 року підтвердили результат іншою камерою JWST. “Той факт, що сигнал DMS з’явився на іншій камері під час іншого набору спостережень, зробив інтерпретацію DMS в атмосфері сильнішою”, – зазначає команда дослідників.

Методологічні виклики та невизначеності
Незважаючи на захоплюючі результати, залишаються фундаментальні питання. Апай окреслює три ключові проблеми: чи дійсно K2-18b має океан, чи точно сигнал належить DMS, та чи означає наявність DMS існування життя. “Життя як таке не можна виявити за допомогою існуючих технологій”, – стверджує він.
Астробіологам необхідно виключити всі небіологічні джерела DMS. Команда Мадхусудхана провела детальний аналіз невизначеностей, який показав, що похибки вимірювань навряд чи можуть пояснити зафіксований сигнал.
Наукова спільнота реагує обережно
“Вчені неоднозначно відреагували на це перше повідомлення”, – повідомляється у дослідженні. Деякі астрономи підкреслюють слабкість сигналу та невизначеність щодо природи K2-18b. Незалежна перевірка результатів “лежить в основі науки”, і вчені з усього світу вже аналізують опубліковані дані.
JWST продовжуватиме спостереження за K2-18b та іншими потенційними океанічними світами. За словами Апая, “наступні роки будуть захоплюючими для астробіологів”, незалежно від справжньої природи планети.

Перспективи подальших досліджень
Дослідження озвучує захоплюючу перспективу: “астрономи виявили гази, які виділяються інопланетною екосистемою, що булькає в темному, синьому інопланетному океані”. Проте для остаточних висновків потрібні додаткові спостереження та глибший аналіз.
Міні-Нептуни та газові карлики вважаються непридатними для життя через відсутність рідкої води. Але океанічні світи з величезними водними запасами можуть стати новим класом потенційно придатних для життя планет.
#Знайшли #життя #Телескоп #Вебба #фіксує #дивний #газ #на #іншій #планеті
Source link