Вчені вперше зафіксували момент, коли стародавні паразитичні гриби виривалися з тіл своїх комах-хазяїв, створюючи моторошні сцени, застиглі у часі.

Унікальна знахідка у бурштині
Міжнародна команда дослідників описала два надзвичайно рідкісні викопні зразки паразитичних грибів, яким приблизно 99 мільйонів років. Їх виявили в бурштині, що утворився з липкої смоли дерев у крейдяний період.
Один із видів, Paleoophiocordyceps gerontoformicae, проростав крихітними спороносними стеблами з лялечки мурашки. Інший, P. ironomyiae, сформував характерне фалічне плодове тіло, що стирчало прямо з голови мухи.

“Викопні дані показують, що інфекційні гриби вже сто мільйонів років тому були пристосовані до двох різних комах-хазяїв”, — зазначає палеоентомолог Едмунд Яржембовський із Лондонського музею природознавства.
Довга історія зомбування комах
Сучасні “зомбі-гриби” роду Ophiocordyceps відомі тим, що заражають комах і змушують їх змінювати поведінку, щоб поширювати спори. Нові знахідки доводять, що цей механізм виник дуже давно. Дослідники вважають, що рід Paleoophiocordyceps відокремився від Ophiocordyceps приблизно 130 мільйонів років тому.
За словами науковців, поява квіткових рослин спричинила різке розмаїття комах, і гриби швидко адаптувалися, освоюючи нових хазяїв. Ця еволюційна стратегія виявилася настільки успішною, що деякі гриби-паразити існують донині.

Чому ця знахідка важлива
Фрагменти бурштину з такими викопними грибами — виняткова рідкість. До цих двох зразків вчені знали лише один подібний приклад, знайдений у 2008 році. Нові рештки не лише розширюють розуміння давніх екосистем, а й показують, наскільки давно виникли механізми паразитичного “зомбування”.
Дослідження опубліковане у журналі Proceedings of the Royal Society B.
#Древні #гриби #виростали #тіл #комах #ще #крейдову #добу
Source link