У складі зірки з гало Чумацького Шляху знайшли матеріали від незвичайного вибуху наднової, яким закінчилося життя надмасивної зірки раннього Всесвіту. Дослідження опубліковано в журналі Nature.
Дослідники з Національної астрономічної обсерваторії Китайської академії наук вивчили пекулярну зірку LAMOST J1010 + 2358. Аналіз показав, що вона утворилася в газовій хмарі від парно-нестабільної наднової. Такими вибухами повинна була закінчуватися еволюція надмасивних зірок першого покоління.
J1010 + 2358 була відкрита за допомогою спектроскопа LAMOST, призначеного для дослідження Чумацького Шляху. Ця зірка розташована в гало нашої Галактики — сферичному компоненті, що оточує плоский галактичний диск. Астрономи використовували дані, зібрані за допомогою телескопа Subaru, для визначення хімічного складу цієї зірки.
Найбільш важливою особливістю виявилося вкрай низький вміст натрію і кобальту. Наприклад, ставлення натрію до залозу нижче, ніж 1/100 сонячного значення. Крім того, в складі зірки виявлена дуже велика різниця змісту елементів з непарних і парним зарядом, таких як натрій/магній і кобальт/нікель.
На основі порівняння спостережень і моделювання дослідники прийшли до висновку, що LAMOST J1010 + 2358 сформувалася з газового хмари, що утворився в результаті вибуху парно-нестабільної наднової від зірки з масою 260 сонячних. Це рідкісний тип наднових, який істотно відрізняється від звичайних (типу II і типу Ia).
Результати чисельного моделювання показують, що багато зірок раннього Всесвіту були гігантами з масою в десятки і сотні разів, що перевершує сонячну. В результаті еволюції багато з них повинні були закінчити життя як парно-нестабільні наднові. Сліди від таких вибухів повинні були бути розсіяні по всьому Всесвіті, але дотепер їх не вдавалося виявити.
Відкриття LAMOST J1010 + 2358 підтверджує теорії про зірок першого покоління і допоможе більше дізнатися про їх еволюції, вважають вчені.
#Астрономи #знайшли #сліди #від #вибуху #надмасивної #зірки #ранньої #Всесвіту
Source link