Геологи розробили технологію для оцінки швидкості та інтенсивності «інопланетних річок». Дослідження опубліковано в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.
Дослідники з Массачусетського технологічного інституту (MIT) розробили технологію оцінки на основі супутникових даних «інопланетних» річок. Вони розрахували наскільки швидкими і повноводними були річки на Марсі і властивості потоків рідкого метану на Титані, найбільшому супутнику Сатурна.
Геологи використовували рівняння для опису течії річок на Землі, розроблені одним із співавторів дослідження на початку 2000-х років. Ці рівняння описують універсальні співвідношення між фізичними розмірами річки — її шириною, глибиною і ухилом — і швидкістю її течії. Вони враховують, поміж іншого, вплив гравітаційного поля, розмір і щільність наносів.
За межами Землі складно виміряти безпосередньо параметри, необхідні для використання цих рівнянь. Основні доступні дані включають супутникові знімки (з високою роздільною здатністю для Марса і з набагато гіршою якістю для Титана). Дослідники адаптували методику, щоб використовувати тільки спостережувані характеристики — ширину і ухил річки, а також гравітацію на планеті. Аналіз на основі даних про 491 річці на Землі підтвердив, що навіть в такому «усіченому» форматі рівняння з високою точністю описують властивості потоку.
На основі супутникових даних дослідники показали, що близько мільярда років тому на Марсі річки текли протягом не менше 100 тис. років в кратері Гейла і не менше 1 млн років в кратері Єзеро — досить довго, щоб підтримувати життя. При цьому дані про кількість відкладень на дні древніх річок, розрахованих моделлю, збіглися зі спостереженнями за допомогою марсоходів.
Аналіз двох метанових річок на Титані показав, що вони можуть бути порівнянні з деякими з найбільших річок на Землі, а обсяг стоку в дельті можна порівняти з Міссісіпі. При цьому річки на цьому супутнику Сатурна повинні бути ширше і мати більш пологий ухил, ніж річки з такою ж течією на Землі або Марсі. При цьому залишається загадкою, чому гирла річок на цій супутнику не формують дельти з численними наносами, як пророкує модель. Ймовірно, рішення цього питання допоможе більше дізнатися про природу Титана.
#Геологи #реконструювали #стародавні #річки #на #Марсі #потоки #метану #на #Титані
Source link