У Старокостянтинові планують реставрувати покинутий костел та вежу, яким понад 400 років | Новини Хмельницького “Є”

Uncategorized


Понад століття одні з найдавніших пам’яток міста перебувають в занедбаному стані.

Нещодавно у Києві презентували інвестиційний проєкт «Велична вежа» з Хмельниччини. Він передбачає реставрацію одних із найдавніших будівель Старокостянтинова – домініканського костелу та вежі при ньому. Про це сайту «Є» розповів співзасновник громадської організації «Старокостянтинівське козацтво» Василь Муляр.

З 1979 року цей комплекс історичних будівель вважається охоронним, а у 2009 році його внесли до Переліку пам’яток культурної спадщини, що не підлягають приватизації. Попри це майже сто років тут не проводили реставрації й донині споруди занепадають. Критичною точкою стало руйнування стін вежі, що може призвести до остаточної втрати пам’ятки.

Проєкт реставрації вежі. Фото: Хмарочос

Врятувати ренесансну церкву й вежу, що засновані Янушем Острозьким у 1612 році, вирішили члени громадської організації «Старокостянтинівське козацтво». На чолі з головним архітектором Сергієм Юрченком вони розробили детальний проєкт реставрації, який спирається на первісний вигляд споруд – до перебудови 1871 року.

Проєкт уже успішно пройшов державну експертизу та має затверджений кошторис. Вартість робіт становить 45 мільйонів гривень.

«Якщо в історичному контексті дивитись, то через кожні сто років її руйнували і відроджували. Вежа пережила чимало стихійних лих, перебудов та воєн. На початку XIX століття російська влада наказала переробити його на псевдоросійський манір, так звану «муравйовку». Тоді до споруди примурували бані. В 1919 році внаслідок наступу більшовиків через пряме попадання згорів дах. І вже після 1930 року ніяких реставрацій не відбувалось. Думаємо, що настав цей час. Поки навіть можна зробити частку робіт. Якби ми почали це, то і влада, і громадськість будуть у цьому зацікавлені», – розповідає Василь Муляр.

Архітектори Російської імперії намагалися надати пам’ятці характерні риси «муравйовки», псевдоруського стилю. Фото: Хмарочос

За його словами, спочатку потрібно звести дах та провести гідроізоляційні роботи. Цікаво, що під будівлями є підземні приміщення, які досі залишилися не дослідженими – ходи, мури та навіть місця захоронень. На першому етапі реставрації археологи мають провести тут розкопки.

Далі планують перейти до відновлення стін та фасадів костелу – їх будуть відновлювати поетапно, укріплюючи конструкції. Завершуватимуть проєкт відновленням зовнішнього оздоблення, орієнтуючись на архівні фото первісного вигляду храму та вежі. Також забезпечать благоустрій території довкола пам’ятки та інклюзивну інфраструктуру.

Креслення Сергія Юрченка. Фото: Хмарочос

Аби втілити задумане, наразі ініціатори проєкту шукають фінансової підтримки: грантів або допомоги меценатів. Це дозволить зберегти одну з пам’яток Ренесансу, яка тісно пов’язана з родом Острозьких.

 

Читайте також: На Бакоті створили готель для комах



Source link

Оцініть статтю
Додати коментар