Життя в місті підвищило ризик розвитку раку молочної залози

Суспільство

Єдиної і головної причини розвитку раку молочних залоз ніхто не знає. Список факторів зазвичай включають наявність гена BRCA1, відсутність вагітності та пологів, пізню менопаузу, травми та шкідливі звички. Тепер список поповнився навколишнім середовищем. Особливо – міське.

В середньому, протягом усього життя, рак молочної залози діагностується у 120-130 жінок з 1000 / © Rebekah Vos, Unsplash

Рак молочної залози – найбільш поширений серед жінок в Україні, та ж картина — в США. За словами лікарів, на ризик його розвитку впливає поєднання генетичних факторів і факторів навколишнього середовища (тютюновий дим, пестициди, а також забруднення харчових продуктів бісфенолом-А). Проте очевидно, що це не всі ризики, оскільки частота раку молочної залози серед жінок одних і тих же вікових груп в США і у світі в цілому зростає, хоча частка курців і обсяг використовуваних пестицидів стабільно знижуються. Тому пошуки нових факторів, що впливають на ризик цього захворювання, продовжує залишатися однією з найактуальніших наукових проблем.

Автори минулих досліджень зосереджувалися на впливі одного забруднювача (або невеликого класу) навколишнього середовища. Крім того, вони не могли пояснити сукупний вплив хімічних, біологічних та соціальних факторів, з якими люди стикаються щодня. Ігнорування реальних сценаріїв впливу, які відбуваються часто і одночасно, може призвести до недооцінки справжнього впливу навколишнього середовища на захворюваність на рак молочної залози.

Виправити це вирішили вчені з Медичної школи Дьюка (США). Для дослідження вони використовували індекс якості навколишнього середовища (EQI) — кількісний показник стану навколишнього середовища, що виражається в залежності від поставлених цілей і типу контрольованих об’єктів. Зазвичай він визначає ступінь забруднення, рівень захворюваності, інтенсивність розмноження, смертність або виживання.

Вчені проаналізували дані EQI разом з показниками захворюваності на рак молочної залози з Центрального онкологічного реєстру Північної Кароліни. У цьому аналізі 57 округів штату віднесли до міських, а 43 — до сільських. Результати опубліковані в журналі Scientific Reports.

Команда оцінила різні стадії раку молочної залози залежно від місця проживання (у сільській місцевості та місті): in situ (початкова стадія), локалізована (рання стадія без ознак поширення пухлини), регіональна (метастази в сусідніх лімфатичних вузлах, тканинах або органах) та віддалена (пізніші стадії, коли метастази вже поширилися на віддалені частини тіла).

Рівень захворюваності на рак молочної залози в Північній Кароліні з 2010 по 2014 рік становив у середньому 153,5 випадки на 100 тисяч осіб. Переважна більшість випадків – локалізовані (54%), за ними слідували регіонарні (26%), in situ (16%) і віддалені (4%). Всі загальні стадії раку молочної залози, як правило, мали більш високу захворюваність у північно-східному регіоні штату, тоді як in situ спостерігався набагато вищий рівень захворюваності в центральній частині Північної Кароліни.

Цікаво, що середня захворюваність на 100 тисяч осіб була вищою у міських округах загалом (157,2 випадки на 100 тисяч осіб у міських та 148,7 у сільських), in situ (25,5 випадки у міських, 25 у сільських) та у разі локалізованого раку молочної залози (84,3 випадки на 100 тисяч осіб у міських, 80,5 у сільських). А середня в захворюваність була вищою у сільських округах у разі регіонарного (40,7 випадки на 100 тисяч осіб у міських, 41,5 у сільських) та віддаленого раку (7,1 випадки на 100 тисяч осіб у міських, 8,4 у сільських).

Коефіцієнти захворюваності (SIR) проти захворюваності в Північній Кароліні для (A) загального, (B) in situ, (C) локалізованого, (D) регіонального та (E ) віддаленого раку молочної залози з 2010 по 2014 рік / © Scientific Reports

У районах з поганою якістю навколишнього середовища загальна і локалізована захворюваність на рак молочної залози виявилася вище, ніж в більш благополучних районах. Так, в округах з поганою якістю навколишнього середовища було в середньому 10,82 додаткових випадки раку молочної залози на 100 000 осіб і на 5,59 додаткових випадки локалізованого раку молочної залози більше в порівнянні з округами з гарною якістю навколишнього середовища.

Рівень захворюваності на рак молочної залози також був вищим на пізніх стадіях захворювання та загалом на рак молочної залози серед округів з більшою кількістю чорношкірих жителів.

За словами вчених, їх аналіз показав значний зв’язок між якістю навколишнього середовища і захворюваністю на рак молочної залози. Результати можуть допомогти у розробці нових заходів щодо зменшення захворюваності, особливо у вразливих громадах.

#Життя #місті #підвищило #ризик #розвитку #раку #молочної #залози

Source link

Оцініть статтю
Додати коментар