Фейк про припинення виплат переселенцям та інша роспропаганда у ЄС: добірка тижня | Новини Хмельницького “Є”

Uncategorized


Російська пропаганда поширює фейк про припинення виплат українцям у Польщі.

Російська пропаганда продовжує активно працювати у Польщі та погіршувати відносини між українцями та поляками. Зокрема, долучилась до збільшення напруження між українцями та поляками на фоні протестів польських перевізників на кордоні з Україною, пише ТСН. Про це заявив уповноважений уряду з безпеки інформаційного простору Польщі Станіслав Жарін.

“Росія і Білорусь продовжують операції проти Польщі, спрямовані на руйнування іміджу Польщі, підрив взаємної довіри між поляками та українцями, висміювання структур безпеки Польщі та сіяння тривоги в нашому суспільстві”, — заявив він.

Жарін зазначив, що згідно з раніше проведеними операціями, спрямованими на сварку поляків і українців шляхом надання розголосу подіям (реальним або вигаданим), здатним послабити взаємну довіру між двома народами, пропаганда росії зараз акцентує на протесті польських перевізників на кордоні з Україною.

Також він додав, що тези, які зараз просуває білоруська пропаганда, направлені на пошук діалогу з західними країнами.

“У пропагандистській діяльності режиму Лукашенка щодо Польщі простежується така тенденція — подаються сигнали про відкритість Мінська до діалогу з майбутнім урядом Польщі”, — заявив він.

Чиновник додав, що операція з дестабілізації польсько-білоруського кордону з використанням штучної міграції, яку Лукашенко почав ще у 2021 році, все ще продовжується.

“Ця операція також постійно супроводжується дезінформаційною діяльністю, що полягає в постійному повторенні звинувачень на адресу Польщі у скоєнні — руками прикордонних служб — геноциду щодо “біженців”, які перетинають або намагаються перетнути прикордонний бар’єр”, — підкреслив він.

Фейк про припинення виплат біженцям у Польщі

Проросійські Telegram-канали та користувачі соціальних мереж взялися розповсюджувати фейкову інформацію про те, що Польща скасувала виплати українським біженцям з 1 січня 2024 року. На «доказ» такого рішення користувачі прикріплюють скриншот новини від 17 листопада 2023 року, нібито зроблений з офіційного сайту польського уряду.

«Польща приготувала українцям подарунок під ялинку. З 1 січня 2024 р. країна припиняє виплати українським біженцям. Закон ухвалено, інформацію розіслали відповідні державні органи Польщі. Польща була найлояльнішим адвокатом України в Європейському Союзі після держперевороту, але Зеленському швидко вдалося друга перетворити на ворога», — пишуть користувачі.

Після поширення цієї інформації StopFake вирішив перевірити, чи справді уряд Польщі ухвалив таке рішення і повідомив про це на офіційному сайті. Як виявилося, вказана інформація не відповідає дійсності. Оскільки ані російські ЗМІ, ані користувачі соцмереж не надали прямого посилання на новину про відміну виплат. Журналісти зайшли на сайт польського уряду, з якого нібито було зроблено зазначений скриншот. На сайті є спеціальна сторінка для громадян України, яка містить офіційну інформацію для біженців українською мовою.

Серед опублікованих там новин немає інформації про ухвалення урядом Польщі рішення з 1 січня скасувати соцвиплати для біженців. Досі актуальними є публікації, в яких можна ознайомитись із усіма існуючими програмами для допомоги.

Фактчекерам вдалось знайти ту саму картинку, за допомогою якої створили фейковий скриншот. У новині «Життя і робота в Польщі — 2022» використано те саме зображення, що й у неправдивих повідомленнях, які поширюються користувачами. Окрім цього, у відредагованому «оголошенні» пропагандисти припустились помилки: слово «припинюється» українською мовою слід було написати «припиняється».

Варто зазначити, що польський уряд справді публічно заявляв про можливе скорочення допомоги українським біженцям. У жовтні 2023 року представник польського уряду Пьотр Мюллер в інтерв’ю агентству PAP розповів, що рішення, прописані в законі про допомогу українцям, втратять чинність у першому кварталі наступного року і висловив сподівання, що «просто не буде потреби їх продовжувати». Станом на 25 листопада уряд Польщі не говорив, що з 1 січня всі виплати українським біженцям буде припинено.

Черговий фейк про “чорних трансплантологів”

В англомовному секторі соціальних мереж російські пропагандисти поширюють сюжет нібито видання The Telegraph, у якому розповідається про скасування виставки Body Worlds: Kyiv.

“Центр протидії дезінформації” зазначає, що сюжет вигаданий.

“У вигаданому сюжеті йдеться нібито про виставку, що скасували через арешт британською митницею експонатів-органів, які були ввезені начебто із тіл загиблих військових ЗСУ”, – йдеться у сюжеті.

Насправді матеріалу з подібним змістом видання не випускало. Окрім того, верифікувавши інформацію в ДП «Біоімплант» МОЗ України», Центр повідомляє, що біоматеріали для пластинації анатомічних структур територію України не покидали.

Також підприємство ніколи не мало стосунку до фізичних або юридичних осіб, які займаються пластинацією анатомічних структур з метою подальшої експозиції.

Фактчекери зазначають, що цей фейк – частина російської дезінформаційної кампанії, яка стосується нібито роботі чорних трансплантологів в Україні.

Раніше сайт “Є ye.ua” неодноразово вже спростовував російські фейки про “чорних трансплантологів”.

Роспропаганда у Європі

В Європейському cоюзі після нападу росії на Україну звучали заяви про припинення потоку російської дезінформації й пропаганди. Зокрема, ЄС запровадив санкції проти спонсорованих кремлем каналів RT і Sputnik та низки організацій. Однак, як повідомляє видання Bloomberg, росія досі активно продовжує свою діяльність з дезінформації через дзеркальні до заблокованих ресурсів платформи. 

Одна із таких платформ, Swentr – була зареєстрована через три дні після оголошення санкцій проти RT. За інформацією дослідницької групи Reset, російський RT контролює щонайменше 19 сайтів для охоплення аудиторії Європейського союзу, зазначають у виданні “Без Брехні”.

«Російські платформи для поширення дезінформації виявилися більш гнучкими, ніж спроби ЄС приборкати їх. З’являючись під новими іменами, щоб поширювати свої посилання серед користувачів, що мають «блакитну галочку мережі Х», щоб просувати порядок денний Кремля, сіяти розбіжності між членами НАТО та підживлювати плутанину в питаннях навколо війни», – підсумовує Bloomberg.

З огляду на те, як російські платформи адаптуються працювати в умовах санкційного режиму, самі санкції ЄС менш гнучкі, наголошують автори матеріалу. Крім того, виконавчий орган ЄС забезпечує контроль та нагляд над санкціями, а завдання щодо їх застосування – відповідальність держав-членів ЄС, що ускладнює ситуацію.

Журналісти цитують віцепрезидентку Єврокомісії Веру Йоурову, яка відповідає за боротьбу з дезінформацією: «Хочу підкреслити, що попри деякі спроби обійти санкції, санкції залишаються ефективними. Пошукові системи та агрегатори новин не показують результати пошуку з цих джерел». Йоурова наголошує, що Європейська комісія знає про сайти-дзеркала російської дезінформації.

Лічильник трафіку Semrush підтверджує успішність заходів Єврокомісії. Так, одне із таких «дзеркал» Swentr отримав у жовтні 3 мільйони переглядів, що досить далеко від 141 мільйона переглядів, які набрав RT.com, попри блокування в багатьох країнах.

«Санкції державних засобів масової інформації лише частково зменшили здатність Кремля поширювати дезінформацію в ЄС», – говорить директор дослідницької групи Reset Фелікс Картте. Він наголошує, що пропагандистська машина кремля швидко використовує лазівки в законодавстві.

За даними Держдепартаменту США, в рамках пропагандистської кампанії кремль планує використовувати напрацьовані зв’язки з медіа в Аргентині, Болівії, Чилі, Колумбії, Кубі, Мексиці, Венесуелі, Бразилії, Еквадорі, Панамі, Парагваї, Перу, Уругваї та інших країнах, щоб приховано використовувати інформаційне середовище Латинської Америки.

В одній із латиноамериканських країн, як зазначають у Держдепартаменті, москва зібрала групу журналістів і лідерів громадської думки з різних країн регіону, щоб вони отримували контент із Росії та адаптували його до латиноамериканського ринку.



Source link

Оцініть статтю
Додати коментар