Археологи розкопали храм, який змінює історію Тікаля та Мексики

Uncategorized

Міжнародна команда археологів виявила похований вівтар неподалік від центру стародавнього міста майя Тікаль, що розкриває нові деталі про напружені відносини між Тікалем і могутнім мексиканським містом Теотіуакан 1600 років тому.

Археологи виявили похований вівтар у будівельному комплексі неподалік від центру міста Тікаль, яке відоме своїми вражаючими вапняковими храмами. Фото: Brown University

Вівтар датується кінцем 300-х років нашої ери і має чотири розписані панелі червоного, чорного та жовтого кольорів. На них зображено постать у головному уборі з пір’ям, оточену щитами або церемоніальними предметами. Мигдалеподібні очі, характерне перенісся та подвійна вушна раковина фігури нагадують “Бога Бурі” – божество, відоме з центральної Мексики.

Дослідники вважають, що вівтар створив не майяський художник, а ремісник з Теотіуакана. Це місто розташовувалося за 1013 кілометрів на захід від сучасного Мехіко. Знахідка є частиною більшого археологічного контексту, що розкриває складні стосунки між цими давніми культурами.

Історичний контекст та нові відкриття

“Стає все більш очевидним, що це був надзвичайний період турбулентності на Тікалі”, – зазначає Стівен Х’юстон, професор соціальних наук, антропології та історії мистецтва Браунського університету. Вівтар підтверджує, що представники Теотіуакана створювали копії своїх ритуальних споруд у Тікалі.

Тікаль, заснований близько 850 року до н.е., тривалий час був невеликим містом. Приблизно у 100 році н.е. воно перетворилося на династичний центр. Археологи мають докази, що взаємодія між Тікалем і Теотіуаканом почалася на два століття пізніше.

Браун та його колеги використали технологію лазерного виявлення і визначення дальності (LiDAR), щоб знайти стародавню інфраструктуру Тікалу, значна частина якої була давно похована під густою тропічною рослинністю. Фото: Brown University

Те, що починалося як торговельні відносини, швидко перетворилося на щось більш напружене. “Це майже як якщо б Тікаль підштовхнув звіра і отримав занадто багато уваги з боку Теотіуакана”, – описує ситуацію Х’юстон. Незабаром іноземці почали заселяти цю територію.

Вчені десятиліттями збирали докази конфлікту між цими містами. Ще у 1960-х роках археологи знайшли пошкоджений камінь з текстом, що описував протистояння. Згідно з цими записами, близько 378 року н.е. Теотіуакан фактично захопив владу в Тікалі, усунувши місцевого правителя і призначивши маріонеткового короля.

Археологічні знахідки та їхня інтерпретація

Використовуючи технологію лазерного виявлення і визначення дальності (LiDAR), дослідники виявили зменшену копію цитаделі Теотіуакана поблизу центру Тікаля. Ця споруда була похована під тим, що археологи раніше вважали природними пагорбами.

Ендрю Шерер, співавтор дослідження і професор антропології Браунського університету, зазначає, що вівтар був збудований приблизно в той період, коли стався переворот. Всередині вівтаря знайшли поховання дитини в сидячому положенні. “Це рідкісна практика в Тікалі, але поширена в Теотіуакані”, – пояснює Шерер.

Археологи також виявили поховання дорослого з вістрям дротика із зеленого обсидіану. Матеріал і дизайн вістря характерні для Теотіуакана. Ці знахідки підтверджують значну присутність представників центральномексиканської культури в Тікалі.

Важливо, що вівтар і територія навколо нього були пізніше поховані і залишені недоторканими. “Майя регулярно ховали будівлі і відбудовували їх”, – каже Шерер. Але тут вони просто залишили територію, хоча через століття це була б найкраща нерухомість у місті.

Зображення вівтаря ілюструє розписні панелі червоного, чорного та жовтого кольорів, на яких зображено людину в головному уборі з пір’ям, оточену щитами або регаліями. Автор: Heather Hurst

Наслідки конфлікту та історичні паралелі

Попри травматичний досвід від перевороту, Тікаль в результаті став могутнішим. Протягом наступних століть місто досягло небаченого розквіту, ставши провідною династією майя. Цей розквіт тривав до 900 року н.е., коли Тікаль занепав разом з рештою цивілізації майя.

Дослідники відзначають цікавий феномен у колективній пам’яті майя. “Існує своєрідна ностальгія за тим часом, коли Теотіуакан був на вершині своєї могутності”, – говорить Х’юстон. Навіть у період занепаду майя продовжували осмислювати свою політику в контексті зв’язків з центральною Мексикою.

Х’юстон і Шерер бачать історичні паралелі з іншими подібними випадками в світовій історії. Це класичний сценарій, коли могутня імперія помічає багатий регіон і вирішує використати його ресурси. “Всім відомо, що сталося з цивілізацією ацтеків після приходу іспанців”, – зауважує Х’юстон.

Дослідники вважають, що Теотіуакан був зацікавлений у багатствах земель майя: пір’ї тропічних птахів, нефриті та шоколаді. Ця знахідка дозволяє краще зрозуміти складну мережу політичних, економічних та культурних зв’язків, що існували в Мезоамериці півтора тисячоліття тому.

Результати дослідження опубліковано в журналі Antiquity 8 квітня 2025 року групою вчених з США та Гватемали.

#Археологи #розкопали #храм #який #змінює #історію #Тікаля #та #Мексики

Source link

Оцініть статтю