Астрономи досліджують загадковий рух зірок-утікачів із Галактики

Uncategorized

Дослідження гіпершвидкісних зірок, що мчать значно швидше за інші в Чумацькому Шляху, викликають припущення як про природні механізми, так і про можливе втручання розвинених цивілізацій.

Гіпершвидкісна зірка в уявленні художника / © NASA

Галактичні зірки зазвичай рухаються зі швидкістю близько 240 км/с, але “гіпершвидкісні зірки” демонструють аномально високі швидкості – до 800 км/с і більше, іноді навіть покидаючи межі нашої Галактики. Найчастіше їх рух пояснюють гравітаційним впливом надмасивних чорних дір або вибухами наднових у подвійних зоряних системах. Наприклад, зірки-“втікачі” можуть отримати імпульс під час катастрофічної загибелі свого напарника. Однак у деяких випадках походження цих швидкостей залишається незрозумілим.

Одним із альтернативних пояснень є втручання гіпотетичних позаземних цивілізацій. На думку дослідника Клемана Відаля із Вільного університету Брюсселя, така цивілізація могла б використовувати зоряні системи для міжгалактичного переселення. Зокрема, він вказує на особливі системи, що складаються з пульсарів і менш масивних зірок-компаньйонів. У таких випадках нейтронна зірка поглинає речовину свого “партнера”, створюючи потужний зоряний вітер, який можна використати як “реактивну тягу”. Відаль припускає, що контроль над цим процесом дозволив би цивілізації керувати рухом системи.

Напрямок руху гіпершвидкісних зірок за даними космічної обсерваторії Gaia / © ESA

Водночас критики наголошують на серйозних викликах, пов’язаних із виживанням біля пульсарів, які випромінюють небезпечну радіацію і часто перебувають у нестабільних середовищах. Окрім того, вибух наднової, що передує формуванню пульсара, знищив би будь-які форми життя в системі. Незважаючи на це, гіпотеза Відаля викликає зацікавлення, оскільки вона розширює можливі уявлення про технологічний потенціал цивілізацій і способи їх міжзоряного переміщення.

Гіпершвидкісні зірки продовжують залишатися загадкою сучасної астрономії. Хоча більшість їхніх характеристик можна пояснити природними процесами, деякі явища залишають простір для припущень про участь високорозвинених позаземних форм життя. Майбутні дослідження, зокрема дані з космічної обсерваторії Gaia, можуть допомогти в розкритті цих космічних таємниць.

Факти по темі:

  1. Космічна обсерваторія Gaia вже відстежила понад 1,5 мільярда зірок, серед яких кілька сотень мають гіпершвидкісні траєкторії. Їхній рух допомагає визначати гравітаційний вплив Чумацького Шляху.
  2. Найшвидша зафіксована зірка – S4716 – рухається зі швидкістю близько 8 000 км/с. Вона обертається дуже близько до надмасивної чорної діри Стрілець A*.
  3. У 1988 році вчені вперше висунули теорію, що гіпершвидкісні зірки можуть покидати галактики через взаємодію з подвійними чорними дірами, проте зараз вивчають і більш екзотичні механізми.

#Астрономи #досліджують #загадковий #рух #зірокутікачів #із #Галактики

Source link

Оцініть статтю