«Щастя в крапках» – так про одну зі своїх численних творчих сторінок царини живопису говорить українська живописиця та графікиня Ніна Денісова, перша ретроспективна виставка якої нині експонується у Хмельницькому обласному художньому музеї.
Вже два тижні хмельничани та гості нашого міста мають унікальну нагоду побачити вибрані твори одразу з кількох періодів творчості самобутньої й неймовірно-талановитої творчині всього спектру емоцій й рефлексій на полотні, українки в житті та мистецтві Ніни Денісової.


Пані Ніна народилася 1942 року в м. Златоуст, а освіту здобула у Дніпропетровському державному художньому училищі. Вже з 1965 року мисткиня розпочала співпрацю з видавництвами, виставкова діяльність у життя Ніни Денісової прийшло через рік.
«Мальоване» − перша ретроспективна і друга персональна виставка художниці у стінах Хмельницького обласного художнього музею. У ній представлено понад 40 творів живопису, графіки та ескізів до монументальних робіт як з музейної, так і з приватної колекцій. Значна частина творів експонується вперше, – зазначає кураторка виставка, науковиця музею Антоніна Мельничук.

Художниця понад три десятки років віддала книжковій ілюстрації, її твори прикрашали доробки найзначніших українських видавництв – «Веселка», «Молодь», «Дніпро». Крім того, пані Ніна стала співзасновницею артугрупування «Братства Преподобного Аліпія» (Київ, початок 90-х рр.) і була в ньому єдиною жінкою. Діяльність цієї спільноти поміж інших мистецьких рухів доби вирізнялась естетикою відродження українськості зокрема, її відбудови в актуальному мистецтві після років радянської цензури і ідеології соціалістичного реалізму.

Варто зазначити, що пані Ніна на власному досвіді стикнулась з тягарем вибору бути жінкою-художницею у просторах чоловічої оптики. До того, ж маючи вільну, харизматичну натуру, не мала в характері підлаштування до суворих наративів системи. Натомість авторка шукала свій мистецький почерк та стиль, в процесі якого створила неймовірні різножанрові й полісенсуальні твори, які могли б належати кисті десятків митців.

Тож актуальна виставка презентує глядачеві як чуттєві рефлексії на українське воєнне щодення в тонких авторських мазках і співзвуччі нюансів першого твору після 24 лютого 2022 року «Груша», так і перші результати пошуків себе, як самобутньої авторки в абстрактних роботах, щедро «засипаних» улюбленим крапками, які стали крапкою впевненості у своїй силі як художниці, вартої світових галерей і музеїв.

На цих роботах ви можете зустріти містичні діалоги чорного на чорному, тіні вертепу, що з першого погляду вам здасться обрисами комишу. А ще разом з мисткинею ви точно відчуєте стан розпачу перед диптихом, присвяченим Чорнобильській катастрофі. До речі, саме ця робота є частиною колекції ХОХМ. Призупинить наше серце й напрочуд філософська робота «Ангел падає в небо» з її вишуканим колоритом і сенсом, здатним занурити у глибокий роздум про сутність добра і зла, людини й соціуму.
Окремої уваги шанувальника українського мистецтва заслуговує і друга частина експозиції, розміщена у мистецькій вітальні, присвячена графіці авторки. Тут ви поринете у спогади дитинства пані Ніни, її образне втілення пазлів пам’яті у довершеності техніки.
Ця виставка випромінює відчуття дому – іноді такого далекого фізично, але такого відчутного духовно. Ці відчуття живуть у творах пані Ніни, створені «поглядом в себе»…
Читайте також: Романтизм української ідентичності представили у художньому музеї у Хмельницькому
Всі новини на одному каналі в Google News
Підписуйтесь та оперативно слідкуйте за новинами у Телеграм, Вайбер, Facebook