Добудова двох енергоблоків Хмельницької АЕС під питанням: що кажуть в Болгарії та Україні про купівлю-продаж реакторів | Новини Хмельницького “Є”

Обласні новини



У Міненерго заявили, що ще не отримували офіційної позиції від уряду Болгарії щодо відмови продавати Україні реактори для добудови Хмельницької АЕС.

Добудова енергоблоків №3 і №4 Хмельницької АЕС перебуває під питанням після заяви болгарської сторони про відмову продати реактори російського виробництва. Але в Міністерстві енергетики запевнюють, що робити висновки та ставити крапку в цій історії ще зарано.

Учора, 15 квітня, народний депутат України Андрій Жупанин повідомив, що болгарська сторона вирішила збільшити ціну на реактори з 600 мільйонів доларів до майже 700 мільйонів доларів. Українська ж сторона не погоджується на збільшення ціни.

Раніше парламент Болгарії дав дозвіл проводити перемовини з продажу обладнання за не менше як 600 мільйонів євро.

За словами нардепа, АТ «Національна атомна енергогенеруюча компанія “Енергоатом” також запросила розтермінування платежу в Болгарії. “Енергоатом” хоче викупити обладнання та реактори теж частинами.

“З болгарською стороною все ще йдуть перемовини. Болгари, вони поки що не підписують угоду. Я так розумію, що угода вже на якомусь етапі, але вони не поспішають її підписувати. І одна з причин начебто полягає в тому, що болгари сіли і подумали: а давайте, може, ціну переглянемо”, — сказав Жупанин, пише “Економічна правда”.

Також 15 квітня віце-прем’єр-міністр Болгарії Атанас Зафіров заявив, що два реактори для АЕС “Белене” не будуть продані Україні, повідомляє болгарське видання BTA. За словами Зафірова, він погодив цю позицію з іншими членами Уряду.

«Ми разом підтримали цей надзвичайно важливий стратегічний вибір», — сказав він, додавши, що ці реактори не продаються, а є ключовим активом для Болгарії, частиною її енергетичної незалежності.

Разом з тим, у Міністерстві енергетики України заявили, що ще не отримували офіційної позиції від уряду Болгарії щодо відмови продавати Україні ядерні реактори для добудови Хмельницької АЕС. До офіційного листа від болгарських чиновників в Міністерстві енергетики вважають передчасними всі коментарі.

«Україна зацікавлена в придбанні обладнання для добудови двох енергоблоків Хмельницької АЕС відповідно до рішення Верховної Ради. Добудова Хмельницької АЕС — важливий проєкт для енергетичної безпеки України. Ми переконані, що угода щодо купівлі обладнання є взаємовигідною для обох країн», — зазначили у Міненерго, повідомляє “Інтерфакс-Україна”.

Якщо Болгарія дійсно не буде продавати реактори Україні, то це може поставити під питання сам проєкт добудови реакторів. Нагадаємо, що у 2023 році Болгарія почала переговори з Україною про продаж обладнання для АЕС “Белене”. Україна планувала використати два реактори російського виробництва для добудови Хмельницької АЕС.

Наразі Хмельницька АЕС має два недобудовані енергоблоки – третій готовий на 75-80%, четвертий – на 25-30%. Будівництво було заморожене на два десятки років, аж поки у квітні 2024 року уряд оголосив про доцільність добудови, через втрати енергетики внаслідок ударів по електро- та теплостанціях російськими ракетами. Окрім того, в уряді запевняли, що нарощування атомної генерації дозволить утримувати ціни на електроенергію «на прийнятному рівні».

Обидва недобудовані блоки потребують реакторів типу ВВЕР-1000 (водо-водяний енергетичний реактор), що був розроблений “Росатомом” за часів СРСР. Такі реактори працюють в Росії, Китаї, Болгарії та Чехії.

В Україні реалізація цього проєкту викликали суперечки. Питання викликали досить коштовна вартість проєкту, а також довгий термін реалізації.

Деякі експерти сумніваються у реалістичності термінів будівництва, що їх оголосило міністерство енергетики – 2-3 роки для третього блоку і на рік більше – для четвертого. Зокрема, на думку керівника Центру досліджень енергетики Олександра Харченка, на таке будівництво може піти 10-12 років.

Експерти припускають, що зараз логічніше будувати невеликі атомні блоки, а дрібну і швидку генерацію, яка може давати електрику не через роки, а набагато швидше.

Підготовчі роботи до добудови двох енергоблоків АЕС розпочалися ще в 2024 році.

Нагадаємо, в лютому 2025 року Верховна Рада ухвалила законопроєкт, який розблокував закупівлю двох реакторів у Болгарії. Мова йде якраз про реактори російського виробництва, які запланували встановити на Хмельницькій АЕС.

Разом із дозволом на придбання обладнання, підтриманий законопроєкт передбачав і дозвіл на початок робіт на майданчиках станції.



Source link

Оцініть статтю