Дослідники знайшли ознаки давніх льодовиків на Марсі

Uncategorized

Дослідження кратера в регіоні Аравія Терра на Марсі виявило докази льодовикової активності та підльодовикового танення, що вказує на більш теплі кліматичні умови в минулому планети та змінює наше розуміння еволюції марсіанського середовища.

Перспективний вигляд кратера Калкаска та системи Серцевих озер з мозаїки CTX-MOLA DTM на глобальній мозаїці CTX.  Зображення: Berman & Williams (2025)

Холодна планета з вологим минулим

Сьогоднішній Марс – суворе, холодне середовище з опроміненою поверхнею. Вода, що залишилася на планеті, здебільшого зосереджена в полярних регіонах. Вона існує у формі крижаних шапок, вічної мерзлоти та підземних льодовиків.

Проте численні особливості поверхні свідчать про інше минуле. Колись Червона планета була теплішим і вологішим місцем. На її поверхні існувала проточна вода та активні льодовики.

Навіть сьогодні сезонне танення та замерзання льоду впливає на марсіанське середовище. Ці процеси дають науковцям підказки про колишню льодовикову активність. Розуміння водної історії Марса має вирішальне значення для реконструкції кліматичної еволюції планети.

Дослідження кратера в Аравії Терра

Команда вчених з Інституту планетарних наук (PSI) провела важливе дослідження. Їхня увага зосередилася на кратері середнього розміру в північному регіоні Аравія Терра. Вони також вивчили сусідню западину, відому як система озер Серце.

Дослідження представили Ден Берман і доктор Ребекка М. Е. Вільямс. Обидва науковці є старшими співробітниками PSI з великим досвідом дослідження Марса. Берман брав участь у численних проєктах Програми аналізу даних про Марс НАСА.

Вільямс має вражаючий послужний список. Вона була членом команд багатьох місій, включаючи марсоходи Perseverance і Curiosity. Також вона працювала з місіями Mars Odyssey, MRO і Mars Global Surveyor.

Їхня робота стала частиною Конференції з місячної і планетарної науки 2025 року. Ця подія відбулася 10-14 березня в Техасі, США.

Методологія дослідження

Вчені застосували комплексний підхід до свого дослідження. Вони нанесли на карту геологічні особливості регіону, використовуючи технологію географічної інформаційної системи (ГІС). Це дозволило їм проаналізувати просторові взаємозв’язки між різними формами рельєфу.

Команда також побудувала цифрові моделі рельєфу (ЦМР). Для цього вони використали глобальну модель CTX та зображення, отримані з орбітального апарату NASA. Зокрема, були використані дані з контекстної камери (CTX) та наукового експерименту HiRISE.

Їхнє дослідження фокусувалося на кратері діаметром 48 кілометрів. “Цей кратер раніше був ідентифікований як потенційне палеоозеро з численними ознаками, які вказують на вологе підльодовикове танення”, – пояснив Берман у своєму коментарі.

Використовуючи ГІС та ЦМР, дослідники проаналізували топографію і схили різних об’єктів. Їхній аналіз виявив численні свідчення льодовикової активності в минулому.

Ключові знахідки та їх значення

Спираючись на зібрані дані, команда PSI дійшла важливих висновків. Вони припускають, що западину в регіоні створив регіональний льодовик, який відступав. Це свідчить про значну льодовикову активність у марсіанському минулому.

Дослідники також стверджують, що танення підлідного льодовика сформувало неглибокі канали в регіоні. Цей процес залишив після себе прогляціальне озеро з меншими льодовиковими відкладеннями всередині кратера. Це, своєю чергою, призвело до подальшого утворення талих вод і озер.

Подібні льодовикові особливості вивчаються на Марсі з 1970-х років. Початок цим дослідженням поклали місії “Вікінг”. Вчені інтерпретували ці форми рельєфу як вкриті уламками льодовики через їхню характерну морфологію.

Берман зазначає, що більшість марсіанських льодовиків мають “холодну основу”. Це означає, що в їхній основі не відбувається танення, яке сприяло б ковзанню. Саме тому ознаки танення, такі як канали талих вод і ескери, рідко спостерігаються в їхніх околицях.

Зміна уявлень про кліматичну історію Марса

Результати дослідження мають значні наслідки. Вони свідчать про те, що Марс міг бути теплішим, ніж вважалося раніше. **Ця тепліша фаза, ймовірно, відбулася під час раннього Амазонського періоду – сучасної геологічної ери Марса, яка розпочалася 2,9 мільярда років т

#Дослідники #знайшли #ознаки #давніх #льодовиків #на #Марсі

Source link

Оцініть статтю