У Європі 90 відсотків екосистем, що залежать від ґрунтових вод, потрапили до зони ризику через виснаження цих вод, що загрожує їхньому існуванню.
Дослідження, опубліковане в журналі Nature, показало, що 53 відсотки площі таких екосистем знаходяться в зонах, де ґрунтові води виснажуються. Лише 20 відсотків цих екосистем перебувають під охороною або мають стійке управління з боку держави, решта ж залишаються незахищеними, а в регіонах на кшталт Сахеля додатково страждають від військових конфліктів і продовольчої нестабільності.
Приблизно 40 відсотків суходолу є посушливими районами з обмеженим доступом до прісної води. У цих районах проживає близько двох мільярдів людей, які залежать від ґрунтових вод для свого господарства. Ці води також є критичними для екосистем, що допомагають укріплювати береги річок, покращувати якість поверхневих вод і боротися з повенями.
Мелісса Роде з Університету штату Нью-Йорк та її команда створили першу карту екосистем, залежних від ґрунтових вод, з високою роздільною здатністю (30 метрів). Для цього вони використовували 11 змінних-предикторів, включаючи водні та вегетаційні індекси, аномалії температури поверхні та співвідношення евапотранспірації до опадів.
Виявилося, що такі екосистеми покривають 8,34 мільйона квадратних кілометрів суші, що становить 36 відсотків посушливих земель. Вони включають важливі осередки біорізноманіття, такі як Мезоамерика, тропічні Анди та Каліфорнійська флористична провінція. Проте лише 21 відсоток цих територій мають ступінь захисту з боку держави. В Сахелі ці екосистеми перетинаються із зонами військових конфліктів і продовольчої нестабільності.
Точність моделі авторів становить 81 відсоток. Найважливішими предикторами екосистем, що залежать від ґрунтових вод, виявилися співвідношення випаровування до опадів і температура поверхні землі. Вони зазначили, що 53 відсотки площі таких екосистем знаходяться в зонах з тенденцією до виснаження ґрунтових вод. Найбільші частки екосистем у зоні ризику припадають на Європу (90 відсотків), Азію (75 відсотків) і Північну Америку (65 відсотків). В Африці та Південній Америці загроза поки що менш виражена.
Крім зниження рівня ґрунтових вод, також погіршується їхня якість. За останні 20 років температура ґрунтових вод зросла в середньому на 0,3 градуса Цельсія, що загрожує здоров’ю до 188 мільйонів людей до кінця століття, навіть за умов істотного обмеження антропогенних викидів парникових газів.
#Екосистеми #що #залежать #від #ґрунтових #вод #загрози #та #необхідність #захисту
Source link