Роспропаганда створює інощемні сайти для просування фейків
Російська пропаганда продовжує просувати дезінформацію за допомогою фейкових документів, які поширюють через соціальні мережі
Фейк про передачу земель Хмельниччини сину Сороса
Анонімні Telegram-канали, а також іноземні користувачі соцмережі Х (екс-Твіттер)поширюють новину, що нібито син відомого філантропа Джорджа Сороса нібито домовився з владою України про виділення 400 кв км земель під поховання небезпечних відходів хімічних, фармацевтичних та нафтових виробництв, зокрема, на території Хмельницької області.
Фейк підхопили російські медіа
Першим цю інформацію 28 листопада опублікував користувач соціальної мережі X. У своєму 6-хвилинному відеоролику користувач під ім’ям Жюль Венсан розповідає про те, що до нього нібито звернувся по допомогу представник Міністерства захисту навколишнього середовища та природних ресурсів України.
Чиновник на правах анонімності передав «незалежному журналісту» (саме так себе називає користувач) документи, що нібито підтверджують передачу українського чорнозему сімейству Соросів для поховання небезпечних відходів.
Тож у своєму акаунті користувач оприлюднив два «документи», що нібито підтверджують угоду – Меморандум про надання землі іноземним компаніям, підписаний керівником Офісу Президента України Андрієм Єрмаком з одного боку та Олександром Соросом з іншого, та Указ Президента України Володимира Зеленського про виділення землі у Тернопільській, Хмельницькій та Чернівецькій областях.
Журналісти StopFake з’ясували, що журналіст під ім’ям Жюль Венсaн справді існує, проте навряд чи обліковий запис у соціальній мережі, який поширив новину, належить саме йому.
Портрет чоловіка на аватарці облікового запису, що поширив дані, істотно відрізняється від Жюля Венсана, що говорить про те, що вони однофамільці.
Пошук у Google Image показує, що фото профілю акаунту з’явилося в мережі після публікації «резонансного розслідування». Також видається дивним той факт, що сторінка «незалежного журналіста» складається практично з одних перепостів. Журналісти вияснили, що понад тисячу підписників цієї сторінки мають ознаки ботів.
Що стосується інформації, що поширюється цим профілем про нібито передачу українського чорнозему для поховання небезпечних відходів, то вона не відповідає дійсності. Документи, що розповсюджуються в мережі, були сфальсифіковані. На «Указі Президента України» про передачу земельних ділянок американським фірмам можна помітити, що документ нібито було підписано 13 листопада 2023 року і має номер №603/2023. Але документ під номером №603/2023 можна знайти на сайті Президента України, однак він має назву «Про нагородження державними нагородами України» і був виданий 28 вересня 2023 року.
Тож публікація, яку активно просувають в закордонних медіа російські пропагандисти має всі ознаки фейку.
В цілому в соцмережах, в тому числі в англомовному та іспаномовному сегментах, стає все більше фейків, коли першоджерелом було набито закордонне медіа.
Фейк про планування втечі Зеленського
Так, пропагандистські телеграм-канали поширюють інформацію про те, що нібито Президент України Володимир Зеленський навесні 2024 року збирається «тікати» до США разом зі своєю родиною. Для цього начебто вже підготовлені всі відповідні документи, пише “Центр протидії дезінформації”.
Як доказ пропагандисти прикріплюють фото «сертифікату» на ім’я Зеленського про надання громадянства США.
Фактчекери встановили, що першоджерелом цієї «новини» є фейкове видання The DC Weekly, яке неодноразово розповсюджувало дезінформацію про Зеленського та його дружину. Окрім цього, видання не індексується пошуковою системою Google. А авторкою матеріалу є вигадана особа на ім’я Джессіка Девлін, у профілі якої стоїть фото акторки Джудіт Баталіон.
Фото так званого сертифікату про надання громадянства США також є фейковим – його номер неможливо знайти в базі даних.
Таким чином російська пропаганда намагається дискредитувати Президента України і його родину, а також викликати панічні настрої серед українців.
Крім того, 5 листопада Центр протидії дезінформації опублікував заяву, що в іноземних ЗМІ готується дезінформаційна кампанія проти вищого керівництва держави.
Планується серія публікацій з дезінформацією проти військово-політичного керівництва України, яка вийде на англомовних ресурсах.
Їх готують іноземні журналісти, які мають досвід роботи в росії, зокрема в часи початку влади путіна. Метою таких дій є розкол в українському суспільстві.
Роспропаганда про контрабанду зброї
Росія спрямувала хвилю дезінформації на Чехію. Йдеться про фейкові новини щодо “контрабанди західної зброї”.
Про це на брифінгу в “Медіацентрі Україна — Укрінформ” повідомила лідерка проекту VoxChek Світлана Сліпченко, пише trueua.info.
За її словами, серед усіх наративів та всієї дезінформації, найбільше фейкових російських повідомлень про Україну було спрямовано на Польщу, а саме щодо “контрабанди західної зброї” найбільше повідомлень було спрямовано на Чехію.
“Майже третина заяв у рамках цього наративу за останні півтора року. Польща в цьому випадку на другому місці із чвертю цих заяв. І далі по 15 відсотків у Німеччини та Словаччини, і менше 10 відсотків в Італії та Угорщини”, — зазначила Сліпченко.
Вона зазначила, що сплески дезінформаційних кампаній російської пропаганди збігаються з моментами виборів у цих країнах. Тепер, ймовірно, росія буде активізувати зусилля з дискредитації України і напередодні виборів до Європарламенту.
“Ми бачимо, що росія буде активізовувати свої зусилля із дискредитації України ближче і до виборів до Європейського парламенту у червні 2024 року. І таким чином ми можемо очікувати, що попри те, що вже було спродуковано чимало фейків з використанням і різних методів із залученням різних джерел, Росія не буде надалі відмовлятися від цієї теми і буде надалі її використовувати”, — вважає Сліпченко.
Раніше сайт “Є” ye.ua” писав, що дезінформація та антиукраїнська пропаганда вже вплинула на результати парламентських виборів у Словаччині. В результаті виборів прем’єр-міністром країни став Роберт Фіцо, який заборонив постачання зброї для України.
Китайська мережа пропаганди
Дослідники Meta (соцмережі Facebook, Instagram) виявили, що New Europe Observation, який виглядає як ультраправий новинний онлайн-ресурс, насправді є майданчиком китайської пропагандистської мережі, пише “Детектор медіа”.
Гігант соціальних мереж Meta заблокував цього тижня 107 акаунтів, які поширювали інформацію з фейкового новинного сайту New Europe Observation. Цей ресурс, як стверджують дослідники Meta, був пов’язаний з китайською технологічною компанією і мав на меті розпалити заворушення в європейських країнах.
Фейковий сайт і заблоковані акаунти публікували та поширювали антиімміграційні матеріали, виступали проти бойкоту Олімпійських ігор 2022 року в Пекіні, критикували тайванських політиків і просували пропаганду про ставлення Китаю до мусульманської меншини уйгурів.
Дослідники Meta виявили, що New Europe Observation просуває свою пропаганду інакше, ніж інші китайські мережі тролів. Китайські «фабрики тролів» активізувалися невдовзі після продемократичних протестів у Гонконзі й відтоді зосередилися переважно на грубих кампаніях масового спаму.
Натомість New Europe Observation дотримується тактики, яку використовує російська фабрика тролів «Агентства інтернет-досліджень», пов’язана із засновником «ПВК Вагнера» Євгеном Пригожиним. Ті, хто стоїть за New Europe Observation, намагалися найняти протестувальників для проведення демонстрацій проти Джорджа Сороса, зареєстрували компанію в Лондоні, уклали партнерство з угандійською організацією і шукали фрилансерів-перекладачів, які могли б підготувати тексти на теми, що становлять інтерес для китайської зовнішньої політики.
Окрім слідів в Instagram і Facebook, дослідники Meta виявили акаунти, пов’язані з New Europe Observation, на багатьох інших платформах соціальних мереж, зокрема в Telegram, WordPress, Blogspot, Reddit і Twitter.