Пропагандисти вигадали фейк про вбиство представника ТЦК
Російська пропаганда продовжує залякувати українців численними фейками про мобілізацію.
Фейк про вбивство представника ТЦК
Користувачі у соцмережах, а також російські медіа поширюють відео, яке нібито показує вбивство представника українського ТЦК. Пропагандисти також стверджує, що цими кадрами нібито поділилася Національна поліція України.
У ролику, що поширюється в мережі, не вказується, ні де цей інцидент стався, ні про який територіальний центр комплектування (ТЦК) йдеться, ні коли це сталося, зазначають фактчекери видання “Стоп Фейк”.
Такі методи пропаганда використовує спеціально для того, щоб було складніше ідентифікувати відео та перевірити його достовірність. Також сам ролик дуже поганої якості й обрізаний (триває 2 секунди) – цей метод також часто використовується для того, щоб не можна було довести недостовірність відео.
StopFake перевірив офіційні канали комунікації Нацполіції за останні дні й не виявив там ні публікації цього відео, ні появи інформації про вбивство представника ТЦК. Це також вказує на те, що інформація, яка поширюється в соцмережах, – фейк.
Невдовзі після появи цього сумнівного відео Нацполіція опублікувала спростування з поясненням, що саме в ньому вказує на підробку: «на опублікованому фрагменті відеозапису не відображено ознак, характерних для пострілу з вогнепальної зброї; написи на жилеті зображуваної особи нерозбірливі, ймовірно, написані іноземними літерами, а працівники ТЦК СП при виконанні службових обов’язків ходять у камуфльованому одязі та без світловідбивних жилетів; «водяний знак» на відео – підробка під знак НПУ і не відповідає тому, яким маркується офіційне відео».
Крім того, у Нацполіції наголосили, що не отримували ніяких повідомлень про вбивство чи поранення працівника ТЦК.
Черговий фейк про мобілізацію
Проросійські телеграм-канали цього тижня поширювали інформацію про те, що нібито представники патрульної поліції почали затримувати чоловіків для представників ТЦК та СП. Як доказ, вони поширюють відео, на якому патрульні затримали чоловіка.
“Центр протидії інформації” зазначає, що такі дописи – це дезінформація.
Пропагандисти повідомляли, що така «мобілізація» нібито проходить в Івано-Франківську.
Верифікувавши інформацію в МВС, фактчекери зазначають, що поширювана рашистами інформація не відповідає дійсності. Насправді на відео зафіксовано, як правоохоронці затримують чоловіка, що перебував на проїзній частині дороги, порушував правила дорожнього руху та заважав проїзду транспорту.
Патрульні затримали чоловіка та доставили у відділення поліції, де склали адміністративні матеріали на порушника. Окрім цього, чоловіку 69 років, що унеможливлює його мобілізацію.
Черговий фейк про священиків ПЦУ
В анонімних телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику, поширили інформацію, нібитоукраїнські священники освячують воду «тризубом» — буцімто канонізованим церковним елементом, за допомогою якого можна проводити схожі обряди. На підтримку таких тез прикріпляли до повідомлень відео, де видно процес освячення води.
Видання “Детектор медіа” зазначає, що в дійсності на відео зображено трисвічник, який символізує Пресвяту Трійцю. Фактчекери також попередньо звернулися по коментар до священнослужителів, і їм пояснили, що такий обряд здебільшого належить до західної галицької традиції в Україні. Тобто на відео знятий не український тризуб. Власне, російські пропагандисти натякали на те, що українські церкви нібито займаються профанацією та блюзнірством, прирівнюючи державну символіку до «святої». Мовляв, у такий спосіб українська церква відходить від канонів, перетворюючись на «язичницьку», коли поклоняються різноманітним предметам, природним явищам тощо.
Утім, це не скасовує важливе значення української державної символіки в житті людей — скажімо, якби здійснювали освячення води з супроводом (не прямим використанням) державних елементів, то в цьому нічого нема поганого.
Фейкові листи від імені СБУ
Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки зазначає, шо невідомі розсилають небезпечні листи нібито від імені СБУ.
Подібні фейкові розсилки можуть використовуватися російськими спецслужбами для шпигунства та збору інформації, зазначають у Службі безпеки.
“Листи здаються правдоподібними, однак насправді вони не мають жодного відношення до СБУ і містять файли й додатки, які при запуску завантажують на комп’ютер користувача шкідливе програмне забезпечення”, – йдеться у дописі.
В СБУ закликають не переходити за посиланнями та нічого не завантажувати у разі отримання таких електронних листів. Якщо таке сталося – повідомте про це за телефоном: 0 800 501 482 і на електронну пошту: [email protected].