У міській раді розповіли, через що «гальмує» процес.
«Хмельницький має стати комфортним для всіх його мешканців», – йдеться у петиції, яка з’явилася на сайті «Місцеві петиції» 7 квітня. Її автори просять вирішити питання з доступністю тротуарів й бордюрів у Хмельницькому.
«У зв’язку з повномасштабною війною, у Хмельницькому значно зросла кількість мешканців з інвалідністю, зокрема поранених військових, яким важко пересуватися містом через непристосовану інфраструктуру. Високі бордюри, розбиті тротуари, відсутність понижених переходів створюють серйозні перешкоди для людей на візках, батьків із дитячими колясками та літніх громадян. Згідно з Законом України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» (ст. 26), органи місцевого самоврядування зобов’язані забезпечувати безбар’єрний доступ до об’єктів інфраструктури», – зазначається у тексті.
Автори закликають:
- Провести аудит пішохідної інфраструктури міста на відповідність нормам доступності;
- Внести у плани з благоустрою ремонт тротуарів та пониження бордюрів на основних пішохідних маршрутах.
- Зобов’язати управління ЖКГ та підрядників дотримуватися стандартів інклюзивності під час ремонту вулиць.
Що кажуть про проблему з безбар’єрністю у Хмельницькій міській раді
Як зазначив у коментарі сайту «Є» заступник Хмельницького міського голови Василь Новачок, проблема з безбар’єрністю у Хмельницькому є і роботи дуже багато. З початком повномасштабного російського вторгнення фінансування, практично згорнули й сконцентрувалися на допомозі армії. Натомість до 24 лютого 2022 року, зауважує посадовець, залучали великі ресурси, аби зробити Хмельницький більш доступним.
Ініціативу містян, каже, підтримує.
«У Хмельницькому ситуація з безбар’єрністю така ж, як і в будь-якому іншому місті обласного значення, як в пострадянській країні, яка вже довгий час намагається вийти на новий рівень інклюзивності, але через безліч причин поки що не вийшла. Якби не почалася Велика війна, то думаю що сьогодні, у 2025 році, питання безбар’єрності виглядало набагато більше вирішеним, ніж воно є вирішеним наразі. Ми прекрасно розуміємо важливість тих питань, які підняті у петиції і виділяли на те довгий час досить таки серйозні ресурси. Звичайно, що хотілось би зараз було більше доступних тротуарів і бордюрів. І будемо робити усе для того, щоб їх і робилося більше. Тому я сто відсотків підтримую цю петицію», – зазначив заступник міського голови.
Наразі роботи з облаштування доступних тротуарів у Хмельницькому робляться по можливості. За словами Василя Новачка, їх виконують із врахуванням аспектів доступності.
«Усі роботи, які роблять сьогодні або будуть робити у майбутньому, включно з пониженням бортового каменю або облаштування тих самих підвищених переходів, виконуються із врахуванням будівельних норм з інклюзивності. Це державні норми, які наразі повністю відповідають європейським нормам (спочатку пониження бортового каменю було у 2,5 сантиметра, потім зробили його в нуль)… До прикладу, є тротуар, який пошкоджений на 5 квадратних метрів, а поруч біля нього потрібно понизити борт, то будівельники виконують ремонт тротуару, обов’язково понижуючи цей борт відповідно до будівельних норм інклюзивності», – каже він.
Заступник міського голови запевнив, що надалі будуть залучати більше ресурсів, аби зробити місто доступнішим. Водночас є низка факторів, які «гальмують» процес. Чи не найосновніший із них – дефіцит людського ресурсу.
«Загалом робота з пониження борта дуже трудомістка, займає багато часу. Ті працівники, які залишилися у будівельній, дорожній сфері, їх дуже мало насправді. Тому власне це є проблемою. Але, на жаль, у зв’язку війною і тисячами людей, які отримали серйозні пошкодження кінцівок, нагальність все більше і більше зростає. Тому будемо підтримувати петицію, будемо робити наше місто більш доступним. Будемо робити якомога оперативніше. Але все ж з розумінням, що допомога армії – пріоритет №1», – підсумував Василь Новачок.
Аби петицію розглянули на засіданні Хмельницької міської ради, необхідно за 90 днів зібрати 500 голосів. Станом на момент публікації, звернення хмельничан про облаштування доступних тротуарів та зниження бордюрів у Хмельницькому зібрало 16 підписів. Підтримати петицію своїм голосом можна за посиланням.
Читайте також: В громаді на Хмельниччині замовили проєкт будівництва нового сміттєвого полігону