Міжнародне співтовариство вже близько двох десятиліть координує і об’єднує зусилля по боротьбі з незаконною торгівлею дикими тваринами і рослинами. Але така контрабанда, як і раніше, становить одну з найсерйозніших загроз для рідкісних мешканців планети на тлі екологічної катастрофи, спричиненої людською діяльністю.
Про масштаби проблеми повідомляється в новому звіті Управління ООН з наркотиків і злочинності. Там наголошується, що контрабандою заборонених до торгівлі видів тварин і рослин злочинці займаються в багатьох напрямках. Так, вони постачають екзотичними улюбленцями багатих людей і колекціонерів рідкісних видів, але також видобувають тварин із дикої природи і з іншою метою: види, які перебувають під загрозою, використовують для виготовлення речей, ліків традиційної медицини, сувенірів і навіть заборонених наркотиків – наприклад, певні види отруйних жаб шукають через їхні психоделічні токсини.
Новий звіт УНП ООН було складено на основі понад 140 000 записів про випадки вилучення цінних видів із дикої природи, що сталися у 162 країнах у період з 2015 по 2021 рік.
Хоча зараз відзначається спад незаконної торгівлі деякими знаковими для всього світу тваринами – наприклад, дериватами (частинами) слонів і носорогів – багато жертв чорного ринку це набагато менш відомі види. Близько 3250 з них входять до Конвенції про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори, що перебувають під загрозою зникнення.
16 відсотків усіх зареєстрованих вилучень припало на корали, які й так страждають від знебарвлення через глобальне потепління. Слідом ідуть крокодили та їхні родичі – дев’ять відсотків. На слонів припало шість відсотків – в аналогічному звіті за 2005-2014 рр. ця цифра була вищою на десять відсотків.
Під час пандемії значна частина торгівлі дикими тваринами перемістилася в Інтернет, що ще більше ускладнило завдання влади.
У звіті сказано, що торгівля дикими тваринами і рослинами сприяла локальному або навіть глобальному вимиранню деяких видів, як-от рідкісні орхідеї, сукуленти і рептилії. Таким видам приділяється менше уваги, ніж ефектним леопардам або іншим милим ссавцям, а порятунку вони часто потребують набагато сильніше.
Ще одна небезпека контрабанди представників дикої природи: незаконне переміщення тварин і рослин може сприяти поширенню нових захворювань.
Однак фахівці звертають увагу на те, що за минуле десятиліття значно знизився рівень браконьєрства на слонів і носорогів. Це доводить, що за цілеспрямованих зусиль ми все ж можемо досягти прогресу в боротьбі з незаконною торгівлею.
З повним текстом Всесвітньої доповіді УНП ООН про злочини проти дикої природи можна ознайомитися тут.
Стаття Контрабандисти поставили під загрозу 4000 видів по всьому світу з’явилася спочатку на Цікавості.
#Контрабандисти #поставили #під #загрозу #видів #по #всьому #світу
Source link