Когортне дослідження, проведене Антоніо Терраччано з Університету штату Флорида та його колегами, охопило понад 24 тисячі людей зі середнім віком майже 72 роки.
Вчені використовували дані Національного координаційного центру з хвороби Альцгеймера (NACC) та застосували метод “коксівської регресії”, що дозволяє оцінити ризики у динамічних популяційних моделях. Спостереження тривало до 18 років і показало, що шлюб може бути пов’язаний із підвищеним ризиком розвитку деменції, зокрема хвороби Альцгеймера та деменції з тільцями Леві.
У порівнянні з одруженими, найнижчий ризик деменції виявлено у людей, які ніколи не були в шлюбі (HR = 0,60). Розлучені (HR = 0,66) та овдовілі (HR = 0,73) також мали нижчі показники. Дослідники відзначають, що “різниця у ризиках зберігалася незалежно від віку, статі, рівня освіти чи наявності депресивних симптомів”.
Цікаво, що у всіх неодружених групах також був нижчий ризик переходу від легких когнітивних порушень до деменції. Автори підкреслюють, що ці висновки не означають причинно-наслідковий зв’язок, але змушують переглянути традиційні уявлення про шлюб як захисний чинник. “Це відкриває простір для нових соціальних і психологічних досліджень старіння” — наголосив Терраччано.
#Одружені #люди #мають #вищий #ризик #деменції #старості
Source link