Пальне потроху додає у ціні: які прогнози дають експерти | Новини Хмельницького “Є”

Uncategorized


Експерти кажуть, що вартість бензину й дизелю досягне піку наприкінці липня.

З липня в Україні повернули довоєнні податки на пальне – акцизи і податок на додану вартість (ПДВ). Як зміняться ціни на бензин, дизпаливо та чи вплинуть вони на вартість продуктів харчування та інших товарів,у нашому матеріалі.

У перші місяці повномасштабної війни російські ракетні удари зруйнували деякі нафтопереробні потужності та склади пального в Україні. Як наслідок — закриті АЗС та довжелезні черги за пальним. Щоб вирішити проблему дефіциту, у березні минулого року Верховна Рада України встановила нульову ставку акцизу на бензин, дизель та газ, а також зменшила рівень ПДВ з 20 до 7 відсотків.

Після стабілізації ситуації на ринку у вересні 2022 року акцизи на пальне вирішили частково повернути. Тоді парламент встановив їх у розмірі 100 євро за тисячу літрів для бензину, дизельного палива та біопалива, а також 52 євро за тисячу літрів для газу. Закон ухвалили з формулюванням, що пільги встановлені до кінця воєнного стану, але не пізніше 1 липня 2023 року. Потім восени 2022 року були внесені зміни до законодавства, які передбачали повернення з 1 липня 2023 року податків на пальне до довоєнного рівня. ПДВ піде до держбюджету, акциз – до дорожнього фонду. Повернення довоєнних податків уряд аргументував необхідністю відновлення пошкодженої інфраструктури через бойові дії. Як наголошував міністр інфраструктури Олександр Кубраков, після скасування акцизів на пальне й низки інших податків дорожній фонд практично перестав наповнюватися.

Пальне додаватиме в ціні поступово

Таким чином з 1 липня в Україні повернули податок на ПДВ на пальне обсягом 20%. Окрім цього, почали діяти довоєнні ставки акцизів, зокрема на бензин — 213,5 євро/1 000 літрів, на дизпаливо — 139,5 євро/1 000 літрів, на автогаз — 52 євро/1 000 літрів. Вартість пального почала поступово зростати вже наприкінці червня. І потроху додає в ціні мало не щодня. Як прогнозують експерти, пік здорожчання слід очікувати наприкінці липня.

«Податкова складова у вартості бензину збільшилась на 11 гривень за літр (приблизно 3,5 гривні – це акциз, решта – ПДВ), дизпального – приблизно на 7,5 гривні за літр, з яких акциз скадає 1,3 гривні,— написав на своїй сторінці у Фейсбуці директор Консалтингової групи «А-95» Сергій Куюн.— Скраплений газ має тільки підвищення ПДВ (акциз без змін), а це до 3 гривень за літр. Перша хвиля здорожчання пального зумовлена саме ПДВ, оскільки його сплачують під час продажу. Акциз відобразиться на цінах у другій половині липня, оскільки ринок імпортував великі обсяги продукту у травні-червні з низькою ставкою акцизу. У міру того як обсяги запасів зі «старим» акцизом будуть заміщатися новими обсягами з високою ставкою, буде відбуватись інтеграція у ціну. Як бачимо, це здебільшого стосується бензину, бо по ньому зростання акцизу більш ніж удвічі. Підбивати остаточні підсумки будемо наприкінці місяця».

Інший експерт, економіст, координатор експертних груп Економічної експертної платформи Олег Гетьман, у телемарафоні зазначив, що у кінцевому рахунку прогнозується подорожчання газу приблизно на 3 гривні, дизелю — на 7, бензину на 7-11 гривень за літр. І станеться це не в один момент, а буде поступовим процесом.

Дещо оптимістичніші прогнози у Мінекономіки. Перший віцепрем’єр-міністр -міністр економіки України Юлія Свириденко в ефірі телемарафону зазначила, що роздрібна ціна дизпалива протягом липня збільшиться на 5 гривень за літр, бензину – на 7-8. Водночас накопичені запаси пального і відсутність дефіциту не повинні призвести до різкого зростання цін, додала вона.

Найвірогідніше, здорожчають сільськогосподарська продукція і автоперевезення

Ціни на продукти через здорожчання пального та електроенергії для бізнесу в Україні різко не зростуть, але варто очікувати плавного підвищення упродовж липня-серпня на окремі групи товарів, зауважив економічний експерт Ілля Несходовський.

«Загалом спостерігаємо інфляційні прояви на сільськогосподарську продукцію: овочі, ягоди, фрукти, баштанні культури. Буде незначне плавне здорожчання до осені. Ніхто не очікує стрибкоподібного зростання цін, бо є запаси пального, є інші фактори, до прикладу, ціна на нафту, нафтопродукти на світових ринках», – каже експерт.

Аграрії якраз розпочинають збір врожаю. Щороку, і без змін в оподаткуванні, у цю пору часто дещо додає у ціні пальне. А цьогоріч виникли ще й додаткові для цього обставини. Збільшення цін на пальне потягне за собою догори і собівартість вітчизняної аграрної продукції. Відтак може зрости і вартість такої продукції для населення. Експерт Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук каже, що здорожчання продуктів та послуг становитиме від 5 до 15 відсотків – залежно від виду товару чи послуги. «У структурі формування цін на продукти харчування логістика не перевищує 15 відсотків. Таким чином підвищення вартості пального на 10 гривень призведе до здорожчання продуктів, які доставляються в магазини, максимум на два відсотки», – зауважує Ілля Несходовський.

Загалом здорожчання зачепить продукти та товари, виробництво яких потребує значних обсягів електроенергії. А це хлібобулочні вироби, молокопродукти та швейна продукція. Також експерти прогнозують зростання цін на яйця, борошно та м’ясо птиці. До прикладу, в структурі собівартості продукції птахівництва електроенергія займає від 7 до 12 відсотків. А переважна більшість українських пекарень сьогодні працюють на електриці.

Крім того, прогнозують ріст цін у транспортній галузі: може здорожчати громадський транспорт, послуги таксі, служби доставки. Адже пальне в структурі собівартості сягає 70 відсотків.

Основний визначальний фактор – війна

Виконавчий директор економічного дискусійного клубу Олег Пендзін зазначає, що зазвичай влітку в Україні дефляційні процеси і ціни на продукти харчування не ростуть. Разом з цим головною причиною інфляції є саме фактор війни. Так Нацбанк очікує в цьому році інфляцію на рівні 18%, а Мінекономіки – на рівні 20%. «Я не думаю, що фактори зростання цін на електроенергію та пальне будуть критичними, а влітку буде висока інфляція. Коли ми говоримо про зростання вартості пального, то ціни зростуть приблизно на 5 гривень. У нас рік тому літр дизпалива коштував понад 50 гривень. Ми з вами жили і при більших цінах, ніж досі», – запевняє експерт.

При цьому він зазначає, що оцінювати, як зміниться ситуація восени, дуже важко, оскільки визначальними тут будуть саме воєнні фактори: як закінчиться контрнаступ ЗСУ та чи не відновиться руйнування енергетичної інфраструктури України.

Матеріал підготовлений за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» та WAN-IFRA в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів.



Source link

Оцініть статтю
Додати коментар